Reklama

Ropa

USA: ceny ropy doszły do 6-miesięcznego maksimum

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ropa w USA tanieje po osiągnięciu najwyższego poziomu notowań od pół roku. Wystarczyło, że Amerykanie opublikowali dane o mocnym wzroście zapasów ropy i na rynkach na razie osłabły obawy związane z potencjalnymi brakami irańskiego surowca - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VI na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 65,92 USD, po zniżce ceny o 0,57 proc.

Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 74,12 USD za baryłkę, po spadku notowań o 0,52 proc.

Amerykański Instytut Paliw (API) podał w swoim niezależnym raporcie, że zapasy ropy w USA wzrosły w ub. tygodniu o 6,86 mln baryłek.

Tymczasem analitycy spodziewali się wzrostu zapasów ropy o 1 mln baryłek.

W środę oficjalne dane o zapasach paliw w USA poda Departament Energii (DoE) - po 16.30.

Po informacjach API o wzroście zapasów ropy w USA na rynkach nieco osłabły obawy o potencjalny ubytek surowca z Iranu.

W poniedziałek Biały Dom podał, że administracja poinformowała pięć krajów, w tym Japonię, Koreę Południową i Turcję, iż nie będą już wyłączone z amerykańskich sankcji, jeśli będą nadal kupowały irańską ropę.

W 2018 r. USA nałożyły sankcje na Iran i irańską ropę. Potem amerykańska administracja zezwoliła kilku krajom na import ograniczonej ilości irańskiego surowca przez 6 miesięcy. Zezwolenia te obowiązują do 2 maja i dotyczą Chin, Grecji, Indii, Włoch, Japonii, Korei Południowej, Tajwanu i Turcji.

Analitycy RBC Capital Markets prognozują, że z rynku zniknie 700-800 tys. baryłek irańskiej ropy dziennie. Do tego trzeba jeszcze dodać mniejsze dostawy ropy m.in. z Wenezueli, Nigerii i Libii.

USA zadeklarowały wcześniej, że Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz inni sojusznicy zwiększą dostawy ropy, aby uzupełnić ubytek irańskiego surowca.

Tymczasem Arabia Saudyjska zamierza "ostrożnie" traktować sankcje USA na irańską ropę - na razie Saudyjczycy chcą się wstrzymać ze znacznymi podwyżkami dostaw ropy na rynki, aby zobaczyć jak będzie wyglądać sytuacja, kiedy na rynkach paliw zmaleją dostawy irańskiego surowca.

"Raport API o wzroście amerykańskich zapasów ropy przygasił rajdy na rynkach paliw" - mówi Sungchil Will Yun, analityk rynku towarowego w HI Investment & Futures Corp.

"Ceny ropy powinny teraz pozostać na stabilnych poziomach do czasu, aż zobaczymy jak Saudyjczycy i inni producenci ropy podwyższają dostawy surowca" - dodaje.

Podczas poprzednich dwóch sesji ropa w USA zyskała 2,30 USD, czyli 3,6 proc. Brent zyskała w tym czasie 3,5 proc.

jw/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama