Reklama

Ropa

Trump: wierzę, że saudyjsko-rosyjska wojna cenowa zakończy się w ciągu kilku dni

Fot. Flickr/The Wihte House
Fot. Flickr/The Wihte House

Podczas wieczornego briefingu prezydent USA powiedział, że zaprosił szefów firm z naftowo-gazowych do Białego Domu, aby przedyskutować dramatyczną sytuację w sektorze. Wyraził również nadzieję, że wojna cenowa na rynku ropy wkrótce się zakończy.

Donald Trump zaznaczył, że rozmawiał niedawno z przywódcami zarówno Rosji, jak i Arabii Saudyjskiej i wierzy, że oba kraje osiągną porozumienie w celu zakończenia wojny cenowej w ciągu „kilki dni” – podaje Reuters.

„W piątek spotkam się z producentami ropy. Z niezależnymi producentami w sobotę lub piątek. Może w sobotę. Będziemy mieli wiele spotkań na ten temat” – powiedział amerykański prezydent reporterom.

„Branża naftowa na całym świecie została zdewastowana. To bardzo źle dla Rosji i Arabii Saudyjskiej. Myślę, że dobiją targu” – dodał.

Krach na rynku

Ceny ropy spadły prawie o połowę od początku marca w związku ze spowolnieniem popytu na rynku z powodu wybuchu koronawirusa, a także braku porozumienia w ramach OPEC+.

6 marca kraje sojuszu nie mogły zgodzić się ani na zmianę parametrów porozumień dotyczących ograniczenia wydobycia ropy, ani na ich rozszerzenie. W rezultacie od 1 kwietnia zniesiono ograniczenia produkcji w krajach członkowskich byłego sojuszu.

Media po niepowodzeniu negocjacji OPEC + zaczęły pisać o rozpoczęciu wojny cenowej producentów. Reuters poinformował, że Arabia Saudyjska próbuje wyprzeć rosyjską ropę z głównych rynków, oferując zamiast tego swoją własną po niższej cenie. W tym samym czasie królestwo oficjalnie ogłosiło wzrost produkcji ropy z kwietnia do 12,3 miliona baryłek dziennie, czyli o 300 tysięcy baryłek dziennie więcej niż dotychczasowy rekord.

Reklama

Komentarze

    Reklama