Trump: wierzę, że saudyjsko-rosyjska wojna cenowa zakończy się w ciągu kilku dni

2 kwietnia 2020, 13:24
trump biały dom flickr
Fot. Flickr/The Wihte House

Podczas wieczornego briefingu prezydent USA powiedział, że zaprosił szefów firm z naftowo-gazowych do Białego Domu, aby przedyskutować dramatyczną sytuację w sektorze. Wyraził również nadzieję, że wojna cenowa na rynku ropy wkrótce się zakończy.

Donald Trump zaznaczył, że rozmawiał niedawno z przywódcami zarówno Rosji, jak i Arabii Saudyjskiej i wierzy, że oba kraje osiągną porozumienie w celu zakończenia wojny cenowej w ciągu „kilki dni” – podaje Reuters.

„W piątek spotkam się z producentami ropy. Z niezależnymi producentami w sobotę lub piątek. Może w sobotę. Będziemy mieli wiele spotkań na ten temat” – powiedział amerykański prezydent reporterom.

„Branża naftowa na całym świecie została zdewastowana. To bardzo źle dla Rosji i Arabii Saudyjskiej. Myślę, że dobiją targu” – dodał.

Krach na rynku

Ceny ropy spadły prawie o połowę od początku marca w związku ze spowolnieniem popytu na rynku z powodu wybuchu koronawirusa, a także braku porozumienia w ramach OPEC+.

6 marca kraje sojuszu nie mogły zgodzić się ani na zmianę parametrów porozumień dotyczących ograniczenia wydobycia ropy, ani na ich rozszerzenie. W rezultacie od 1 kwietnia zniesiono ograniczenia produkcji w krajach członkowskich byłego sojuszu.

Media po niepowodzeniu negocjacji OPEC + zaczęły pisać o rozpoczęciu wojny cenowej producentów. Reuters poinformował, że Arabia Saudyjska próbuje wyprzeć rosyjską ropę z głównych rynków, oferując zamiast tego swoją własną po niższej cenie. W tym samym czasie królestwo oficjalnie ogłosiło wzrost produkcji ropy z kwietnia do 12,3 miliona baryłek dziennie, czyli o 300 tysięcy baryłek dziennie więcej niż dotychczasowy rekord.

KomentarzeLiczba komentarzy: 8
rob ercik
czwartek, 2 kwietnia 2020, 15:50

Tik tak, tik tak, dostawy najtańszego LNG mogą okazać się mrzonką, jak i to całe "gadanie' o bezpieczeństwie energetycznym madę in USA.

rob ercik
piątek, 3 kwietnia 2020, 15:13

"drodzy" klakierzy, nie martwię się o rosyjską ropę czy gaz, tylko się śmieje z naiwnych wierzących z USA

czytelnik D24
czwartek, 2 kwietnia 2020, 18:42

Lepiej pilnujcie swoich rezerw walutowych bo coś za szybko topnieją.

marcin
czwartek, 2 kwietnia 2020, 18:01

Ty się lepiej martw o swoją rassiję - jeszcze kilka miesięcy ropy po 20 euro i splajtujecie.Podobno w zeszłym tygodniu poszło już 30 mld dolarów na łatanie dziur w budżecie.Byle tak dalej :D ...

rob ercik
piątek, 3 kwietnia 2020, 15:15

Marcin, 6 mln Nowych bezrobotnych w USA w 2 tyg ...

FR technologiczne imperium
czwartek, 2 kwietnia 2020, 17:21

Każdy gaz jest tańszy od tego od Rosji, za dwa lata koniec budowy Baltic Pipie , więc będziemy brać gaz z norweskich złóż w , których duże udziały mają Polska grupa energetyczna.

wania
czwartek, 2 kwietnia 2020, 16:31

boby nic się nie martw. Jedno jest pewne waszej i tak nie chcemy!

rob ercik
piątek, 3 kwietnia 2020, 15:24

wania, staraj się unikać formy - My. Bo szanse że kogoś reprezentujesz są nikłe. W czasach PRL-u była to formuła bardzo umiłowana przez "reprezentantów" narodu ...

Tweets Energetyka24