Reklama

Ropa

Orlen wybuduje pierwszą w Polsce instalację produkującą zielony glikol

Fot.: PKN Orlen
Fot.: PKN Orlen

Należąca do Grupy Orlen spółka Orlen Południe podpisała w środę umowę na budowę w Trzebini pierwszej w Polsce instalacji do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego. Nowa instalacja będzie kosztować 400 mln zł i pokryje w 75 proc. zapotrzebowanie na ten produkt w Polsce.

Glikol propylenowy to produkt ekologiczny, bezpieczny dla środowiska. Wykorzystywany jest m.in. w medycynie, kosmetyce, przemyśle spożywczym. Inwestycję zrealizuje Konsorcjum składające się z dwóch polskich firm, jej koszt szacowany jest na ok. 400 mln złotych.

„Zgodnie z zapowiedziami rozwijamy i poprzez inwestycje wzmacniamy spółki działające w Grupie Orlen. To jest pierwsza taka inwestycja w Polsce, dzięki której będziemy pierwszym producentem glikolu zielonego w naszym kraju. Zaspokoimy 75 proc. rynku w tym zakresie. Budowa instalacji do produkcji ekologicznego glikolu to ważny krok w procesie przekształcania zakładu w Trzebini w nowoczesną biorafinerię. Stawiamy na ekologiczne, wysokomarżowe produkty” – podkreślił podczas środowej konferencji prezes zarządu PKN Orlen Daniel Obajtek.

Inwestycja w Trzebini zostanie zakończona w 2021 roku. Jej wykonawcą będzie Konsorcjum, które tworzą dwie polskie firmy: Technik Polska Sp. z o.o. i Biproraf Sp. z o.o. Podpisana umowa obejmuje: zaprojektowanie, dostawy oraz budowę w systemie „pod klucz” instalacji do produkcji glikolu propylenowego (1,2 – MPG) wraz z instalacjami pomocniczymi i infrastrukturą dodatkową.

Jarosław Wróbel, prezes zarządu Orlen Południe zwrócił uwagę, że budowa biorafinerii jest zupełnie nową strategią spółki. „Rozpoczynamy zupełnie nowy kierunek, podejmujemy rękawicę związaną z wyborem bioproduktów. To będzie pierwszy produkt bio w ofercie całego Orlenu. Dzięki tej inwestycji rozpoczynamy też podnoszenie z popiołów petrochemii na południu kraju” – podkreślił Wróbel.

Prezes Orlen Południe wyjaśnił, że jeszcze kilka lat temu rafinerie w Trzebini i Jedliczu miały być wygaszone. „Dzisiaj mówimy wprost. W tej kolebce przemysłu naftowego i petrochemicznego powstaje centrum kompetencyjne biokomponentów i biopaliw w ramach grupy kapitałowej Orlen” – zaznaczył Wróbel.

Obaj prezesi zapewnili, że budowa pierwszej w Polsce instalacji do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego wzmocni pozycję Orlen Południe na krajowym rynku biokomponentów, ale również pracodawcy w regionie. Już dziś Spółka zatrudnia ponad 650 osób, z czego przeszło połowę w trzebińskiej rafinerii. Po oddaniu do użytku instalacji, czyli w 2021 r., powstanie kilkadziesiąt nowych miejsc pracy.

Produkcja ekologicznego glikolu propylenowego umożliwi wykorzystanie wytwarzanej w Trzebini gliceryny, którą otrzymuje się w produkcji biodiesla z surowca jakim jest przede wszystkim olej rzepakowy. Na inwestycji skorzystają również inni polscy producenci biodiesla, z którymi po zakończeniu inwestycji Orlen Południe rozpocznie współpracę w zakresie dostaw gliceryny.

Inwestycja jest konsekwencją stabilnej sytuacji finansowej spółki. W 2018 r. Orlen Południe osiągnął wynik netto na poziomie 89 mln złotych. Budowa instalacji do produkcji glikolu propylenowego, jako pierwsza inwestycja w historii Orlen Południe, została zakwalifikowana przez Krakowski Park Technologiczny do programu Polska Strefa Inwestycji.

Odbiorcami glikolu propylenowego będą oprócz polskich firm, będą również zagraniczne przedsiębiorstwa.

jw/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama