Reklama

Ropa

MAE: USA zdystansują Rosję w produkcji ropy

Fot. Friends of Europe / Flickr
Fot. Friends of Europe / Flickr

W ciągu najbliższych dwóch lat Stany Zjednoczone prześcigną Rosję i staną się największym na świecie producentem ropy - mówi  w rozmowie z Reutersem Fatih Birol, główny ekonomista Międzynarodowej Agencji Energii.

Amerykańska Energy Information Administration poinformowała, że wydobycie ropy na terytorium USA wyniosło 10,27 mln b/d - co pozwoliło na prześcignięcie Arabii Saudyjskiej w klasyfikacji największych producentów. W lutym EIA podniosła tegoroczne prognozy wydobycia w USA do poziomu 11,43 mln b/d.

„Wydobycie ropy łupkowej w Stanach Zjednoczonych rośnie w szybkim tempie (…) Wkrótce USA staną się głównym producentem” - mówi szef MAE.

Zdaniem Birola także inne kraje prawdopodobnie zwiększą wydobycie w nadchodzących 12 miesiącach - szczególną rolę mają tu odegrać Kanada i Brazylia. W jego opinii mogą one znacząco wpłynąć na światową architekturę dostaw ropy.

Reklama

Komentarze (1)

 1. Sygnalista

  NIc dziwnego w końcu to USA jest też największym światowym konsumentem ropy i mimo wzrostu wydobycia nie przestaje być jej importerem. Ponadto USA nie obejmują żadne umowy ograniczające wydobycie ropy. A Rosjia i Arabia Saudyjska zawarły porozumienie z OPEC ograniczając dobrowolnie wydobycie ropy. Porozumienie to będzie pewnie działać i w przyszłym roku a jego skutki są spektakularne - po jego zawarciu ceny ropy wzrosły o 50% i mimo dobrych wyników w USA utrzymują się na osiągniętym poziomie.

  1. Olo

   No i porozumienie OPEC daje dobrą cenę USA na rozwoj nowych metod wydobycia. Z czasem ceny znów spadną. Obecnie wysoka cena ropy to nie tylko porozumienie o ograniczeniu wydobycia ale głównie bum w gospodarce.

  2. Boczek

   \"Porozumienie to będzie pewnie działać i w przyszłym roku a jego skutki są spektakularne ...\". Może i działa, ale ze skutkiem ZEROWYM. ### Średnia cena ropy od połowy 2016 to 50$ dziś to 60 $ zatem nie 50% a 20%, przy czym mamy rozbuchaną koniunkturę światową jak nigdy w przeszłości, zatem cena powinna leżeć na poziomie 80-100$. Średnia cena 2010-2015 to było 85-90$. ### Nie bardzo rozumiem, co chciałeś zasygnalizować.

Reklama