Reklama

Ropa

Kraje OPEC+ rozważają zorganizowanie wideokonferencji pod koniec maja

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Wiele krajów OPEC+ rozważa zorganizowanie wideokonferencji pod koniec maja lub na początku czerwca, podczas gdy zaplanowane spotkanie 10 czerwca jest nadal omawiane.

Informację podała RIA Novosti powołując się na źródło w jednej z delegacji.

OPEC+, po kwietniowym spotkaniu, postanowił zorganizować następne zaplanowane spotkanie w formie wideokonferencji w dniu 10 czerwca, aby omówić wyniki swojej nowej transakcji i dalsze działania w tej sprawie.

"Wiele krajów OPEC rozważa obecnie przeprowadzenie wideokonferencji w oparciu o wyniki miesiąca, w którym transakcja weszła w życie. Pod koniec maja, na początku czerwca. Chcą omówić między sobą wpływ na rynek, skuteczność, ryzyko. Jednocześnie dyskutowane jest zaplanowane spotkanie 10 czerwca. To nie jest jeszcze pewne, zaproszenia do krajów nie zostały jeszcze otrzymane" - powiedział rozmówca agencji.

Według źródła "wiele krajów tego formatu w swoich dyskusjach między sobą jest ostrożnie optymistycznie nastawionych do wpływu transakcji na rynek, ale wierzą, że ryzyko pozostaje".

"Oni (wiele krajów - przyp. red.) dyskutują także między sobą z inicjatywy przyłączenia nowych uczestników do umowy, zamierzają omówić ten problem na nadchodzącej konferencji wideo. Ale znowu, nie ma jeszcze żadnych szczegółów, jak dotąd wszystko jest przedmiotem dyskusji" - podsumowało źródło.

OPEC+ zgodził się 12 kwietnia na zmniejszenie produkcji ropy o 9,7 miliona baryłek dziennie w okresie od maja do czerwca, 7,7 miliona w drugiej połowie roku i 5,8 miliona dalej do końca kwietnia 2022 roku.

Meksyk nalegał na osobne warunki: zmniejsza produkcję tylko o 100 tysięcy baryłek dziennie w okresie maj-czerwiec, pozostałe 300 tysięcy jest redukowane przez Stany Zjednoczone.

Komentarze