Reklama

Ropa

ExxonMobil poprosił rosyjskie władze o pomoc. "Reakcja jest pozytywna"

Fot. Simon Lee / Flickr
Fot. Simon Lee / Flickr

Amerykański gigant ExxonMobil napotkał „bariery administracyjne” w Rosji i poprosił o ich usunięcie. Spółka poinformowała, że wniosek spotkał się z „pozytywną” reakcją strony rosyjskiej.

„Powiedziałbym, że reakcja jest pozytywna. Uwzględnili nasze pytania na posiedzeniu grupy roboczej. W ramach jej prac sprawdzone zostaną możliwe rozwiązania” - poinformował Glenn Waller, prezes ExxonMobil Russia Inc.

Dodał, że oczekuje podjęcia działań w najbliższej przyszłości, prawdopodobnie jeszcze w bieżącym roku.

Firma uważa, że zmiany w Kodeksie Żeglugi Handlowej Federacji Rosyjskiej, obowiązujące od 2018 roku, grożą opóźnieniem w realizacji projektu Sachalin-1. Miałoby wiązać się to ze stratami liczonymi w milionach dolarów - także po stronie FR, ze względu na specyfikę współpracy. Kodeks zabrania używania do operacji na rosyjskim szelfie kontynentalnym platform wiertniczych i statków sejsmicznych pływających pod obcą banderą.

Waller zgłosił potrzebę zmian, ponieważ Rosja nie dysponuje odpowiednią liczbą takich jednostek, w związku z czym koniecznym staje się wykorzystanie zasobów zewnętrznych. Druga prośba dotyczyła możliwości bezpośredniej współpracy oddziałów zagranicznych firm z rosyjskim systemem administracyjnym. 

Komentarze