Reklama

Ropa

Chiny przeciwne dalszym sankcjom na rosyjską ropę

Autor. Michael Coghlan / Flickr

Chiny sprzeciwiają się nielegalnym i jednostronnym sankcjom USA wymierzonym w handel ropą i gazem z Rosji - oświadczyło ministerstwo spraw zagranicznych ChRL.

Reklama

W komunikacie podkreślono, że współpraca między Moskwą a Pekinem nie jest skierowana przeciwko stronom trzecim i nie może być podważana przez „siły zewnętrzne”.

Reklama

Amerykański senator Marco Rubio zaprezentował projekt ustawy nakładającej sankcje na każdy podmiot, który pomagałby m.in. w ubezpieczaniu dostaw ropy i gazu z Rosji do Chin.

Senator podkreślił, że nie da się rozłączyć relacji handlowych od wsparcia politycznego. Jego zdaniem Chiny, kupując rosyjskie surowce, wspierają wojnę przeciwko Ukrainie.

Reklama

Czytaj też

„Każda pomagająca im organizacja, w tym chińskie przedsiębiorstwa państwowe, powinna ponieść poważne konsekwencje” - grzmiał Rubio.

Bloomberg zauważa jednak, że przyjęcie ustawy jest mało prawdopodobne, ponieważ byłoby sprzeczne z polityką administracji Bidena wobec rynku naftowego. Odcięcie dostaw z Rosji zmusiłoby Pekin do poszukiwania surowca w innych miejscach, co prawdopodobnie przełożyłoby się na wzrost jego cen - a tego właśnie chcą uniknąć Amerykanie.

Reklama

Komentarze

    Reklama