Reklama

Ropa

Bank Światowy podnosi prognozy dla ropy naftowej

Fot. Petra Wessman / Flickr
Fot. Petra Wessman / Flickr

Bank Światowy podniósł prognozy dotyczące średnich cen ropy naftowej w roku 2020. Zdaniem analityków ukształtują się one na poziomie ok. 41 dolarów za baryłkę, czyli 6 dol. więcej niż przewidywano w kwietniu.

W roku 2021 Bank Światowy spodziewa się, że średnia cena surowca osiągnie 44 dol. - wobec 42 dol. zapowiadanych pół roku temu.

Prognozy wskazują dość jednoznacznie, że popyt na "czarne złoto" będzie rosnąć, ale powoli. Przyczyną są oczywiście ograniczenia związane z pandemią - szczególnie jeśli chodzi o turystykę oraz "powrót globalnej aktywności gospodarczej do obserwowanych wcześniej poziomów", który może potrwać nawet rok.

Analitycy banku uważają, że aż do roku 2023 zużycie ropy naftowej będzie utrzymywać się poniżej poziomów obserwowanych przed trwającym kryzysem zdrowotnym. Na sytuację może wpłynąć oczywiście dalszy rozwój wydarzeń - związany z wygaszaniem lub rozwojem pandemii.

Bank Światowy wezwał również w swoim opracowaniu do poważnego rozważenia przedłużenia umowy OPEC+ i ewentualnego zmniejszenia wydobycia w Stanach Zjednoczonych. Byłyby to działania wspierające notowania surowca.

Reklama
Reklama

Komentarze