Reklama

Ropa

Arabia Saudyjska nie przejęła się umową OPEC+. Sprzedaje ropę za 10 dolarów

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Arabia Saudyjska nie śpieszy się z zakończeniem wojny cenowej na rynku ropy, pomimo porozumienia OPEC+, które zakłada rekordowe obniżenie produkcji.

Państwowa spółka naftowa Królestwa Arabii Saudyjskiej, Saudi Aramco nie tylko będzie kontynuować, ale także zwiększy dumping na rynkach Azji i Europy, gdzie jego ropa konkuruje z Rosją - pisze finanz.ru.

Saudi Aramco utrzymało bezprecedensowe zniżki na przesyłki do Europy Zachodniej w cenniku opublikowanym w poniedziałek i zwiększyła je dla przesyłek do Morza Śródziemnego i Azji.

W kluczowym dla Saudyjczyków rynku azjatyckim, marka Arab Super Light spadnie do 5,5 dolara za baryłkę.

W Europie Północno-Zachodniej rzeczywista cena wyniesie 10,63 dolarów za baryłkę. 

Jedynym rynkiem, na którym Arabia Saudyjska zgodziła się zakończyć wojnę cenową, był rynek amerykański. W przypadku Stanów Zjednoczonych cena saudyjskiej ropy wzrośnie w całym asortymencie gatunków - o 2,5-4,2 dolara za baryłkę.

Przypomnijmy, że „zielone światło” do kontynuowania wojny cenowej z Rosją Arabii Saudyjskiej dał prezydent USA Donald Trump. W rozmowie z księciem Mohammedem bin Salmanem w połowie marca powiedział, że popiera plany Rijadu dotyczące wyparcia Rosji z kluczowych rynków - poinformowały Politico źródła w Białym Domu. 

Według nich Trump zażądał jedynie, aby ceny ropy nie spadały tak nisko, aby szkodzić amerykańskiemu przemysłowi łupkowemu.

Reklama

Komentarze

    Reklama