Reklama

Ropa

Amerykański senator wzywa do embarga na rosyjską i saudyjską ropę

Fot. Floris Oosterveld /Flickr
Fot. Floris Oosterveld /Flickr

Republikański senator Kevin Cramer wezwał prezydenta Trumpa do nałożenia embarga na dostawy ropy m.in. z Rosji i Arabii Saudyjskiej.

Senator uważa, że „obce mocarstwa wykorzystują sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa”, aby zalać rynek tanią ropą i wyeliminować amerykańskich producentów energii.

W dalszej części listu Cramer wzywa do podjęcia natychmiastowych działań i nałożenia embarga na ropę z Rosji, Arabii Saudyjskiej oraz innych krajów OPEC. Niedopuszczalnym jest jego zdaniem, że wymienione wcześniej kraje najpierw zarabiały sprzedając ropę do USA, a teraz wykorzystują sytuację, żeby zaszkodzić tamtejszemu przemysłowi energetycznemu.

Odezwa Cramera nie jest oczywiście przypadkowa, ponieważ reprezentuje on stan bogaty w złoża ropy naftowej. Jej wydobycie w Dakocie Północnej wyniosło w 2019 roku ok. 500 mln baryłek.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Stary Grzyb

  Bardzo rozsądna sugestia. Amerykańscy producenci nie będą musieli konkurować na własnym rynku z tanią (obecnie, w ramach wojny cenowej) ropą importowaną (wynikający z tego wzrost cen paliw w USA będzie mało istotny i łatwo regulowalny w razie potrzeby), paliw w USA nie zabraknie, amerykańska infrastruktura wydobywcza zostanie utrzymana w dobrej formie, resztę świata zaleje rzeka taniej ropy z korzyścią dla jej nabywców (w tym Polski), matuszka Rassija się zadławi (koszty wydobycia ma 4 razy wyższe niż AS), reżim mułłów zdechnie, OPEC padnie, wprowadzając stały i sprawny operacyjnie mechanizm otwierania/zamykania swojego rynku ropy USA de facto staną się (mając fizyczną samowystarczalność) faktycznym kontrolerem światowego rynku naftowego - same korzyści, i żadnych negatywów.

 2. Niuniu

  Przecież USA uzyskały samowystarczalność w zakresie produkcji ropy naftowej a wręcz zostały jej eksporterem. To o jakim imporcie mówi Pan Senator? I jak w świetle jego żądań należy rozumieć pojęcie "wolnego rynku" na którym to jest oparta cała amerykańska gospodarka i jej bezdyskusyjny prymat na świeci?

  1. Nysa

   Ktoś na twitterze Kevin Cramer'a napisał: "Market manipulation? You mean capitalism? Your now anti- capitalist? Well welcome to the team comrade! "

 3. Nysa

  Amerykanom puszczają nerwy.

Reklama