Reklama

Ropa

Amerykanie: Nie uratujemy Europy przez kryzysem energetycznym

Fot. Pixabay

Amerykański przemysł łupkowy ostrzega, że nie będzie w stanie uratować Europy przed kryzysem dostaw w zimie - podaje „Financial Times”.

Reklama

„FT” zauważa, że choć presja na rynku ropy nieco zmalała, to to najbliższe miesiące zapowiadają się niespokojnie. Amerykańska sekretarz skarbu ostrzegła nawet przez „skokowym” wzrostem cen, spowodowanym ograniczeniem podaży rosyjskiego surowca..

Reklama

Amerykańscy producenci ropy i gazu z łupków twierdzą, że nie będą w stanie wystarczająco szybko zwiększyć wydobycia, aby zapobiec zimowym niedoborom. „Ratunek nie nadejdzie” - mówi cytowany przez „FT” Wil VanLoh szef Quantum Energy Partners, jednego z największych na świecie inwestorów w obszarze łupków.

Czytaj też

Przedstawiciele branży ostrzegają, że eksport ropy i gazu z USA wzrósł, ale zbliża się do swojego maksimum. To istotne, ponieważ rynek czekają kolejne zawirowania - Międzynarodowa Agencja Energetyczna opublikowała w tym tygodniu prognozę, z której wynika, że unijne embargo może ograniczyć rosyjski eksport o prawie 20%.

Reklama

Amerykanie raczej nie zapełnią tej luki wzrostem wydobycia ropy łupkowej, ponieważ inwestorzy, jak zauważa „FT” są przeciwni dużym wzrostom produkcji. Preferują model niskoprodukcyjny, wykorzystujący notowania surowca do maksymalizacji zysku.

Komentarze