Reklama

Ropa

Akt oskarżenia ws. wyłudzenia 24 mln podatku przy obrocie paliwami

Fot.: Flickr
Fot.: Flickr

Blisko 24 mln zł miał stracić Skarb Państwa w wyniku działania grupy przestępczej zajmującej się oszustwami podatkowymi przy obrocie paliwami. Na ławie oskarżonych w tej sprawie zasiądzie łącznie siedem osób, w tym prezes jednej z firm z branży paliwowej.

Jak poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu prok. Katarzyna Bylicka, zorganizowana grupa przestępcza, którą założył i kierował nią Artur T., działała do stycznia 2012 r. do czerwca 2014 r.

Według prokuratury grupa popełniała przestępstwa związane z obrotem gospodarczym oraz przestępstwa skarbowe, polegające na oszustwach podatkowych w podatku VAT i akcyzowym. Zdaniem śledczych w wyniku działania grupy Skarb Państwa stracił blisko 24 mln zł.

"Oskarżeni działający w ramach grupy przestępczej mieli opracowane dwa modele działania, pozwalające im dokonywać uszczupleń podatkowych w związku z obrotem paliwami płynnymi" - poinformowała prok. Bylicka.

Pierwszy z nich polegał na sprowadzaniu z Niemiec oleju smarowego, który w Polsce był sprzedawany jako olej napędowy na podstawie podrobionych lub poświadczających nieprawdę faktur VAT. Transakcji dokonywana bez uiszczenia podatku VAT oraz akcyzy.

"W ramach drugiego modelu sprowadzano z Niemiec olej napędowy, który następnie sprzedawano bez uiszczenia VAT kolejnym firmom. Te zaś, pozorując normalny obrót gospodarczy, finalnie dostarczały go firmie z branży paliwowej, która prowadziła jego detaliczną dystrybucję" – przekazała prok. Bylicka.

Na ławie oskarżonych, oprócz członków zorganizowanej grupy przestępczej, zasiądzie również prezes spółki paliwowej, który – zdaniem prokuratury - w zamian za dystrybucję nieopodatkowanego paliwa otrzymywał od szefa grupy dodatkowe pieniądze.

Akt oskarżenia w tej sprawie został przesłany do Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama