Reklama

Portal o energetyce

Putin: Ukraińcy powinni płacić za gaz tyle samo ile Polacy

  • Infografika MSW

Prezydent Władimir Putin powiedział, że biorąc pod uwagę obecne ceny węglowodorów na światowych rynkach, Moskwa nie może udzielić Kijowowi podobnego rabatu, jak w II kwartale br. Jego zdaniem ostateczna cena dla ukraińskich odbiorców powinna ukształtować się na podobnym poziomie, jak w przypadku innych państw z Europy Środkowo – Wschodniej, na przykład Polski.

,,Chciałbym zwrócić uwagę na jedną kluczową kwestię – cenę. Biorąc pod uwagę tak poważny spadek cen ropy naftowej, co znajduje również odzwierciedlenie w cenach gazu, nie możemy zapewnić Ukrainie zniżki na takim samym poziomie, jak poprzednim razem. Generalnie, ostateczna cena dla ukraińskich konsumentów powinna być na podobnym pułapie, jak w krajach sąsiedzkich, takich jak Polska" – powiedział Putin na spotkaniu z członkami rządu.

W chwili obecnej Ukraińcy płacą za ,,błękitne paliwo” sprowadzane z Rosji ok. 248 $ / 1000 m3. Jest to efekt porozumienia osiągniętego w marcu br., które wygasa z końcem czerwca. Według Gazpromu w III kwartale 2015 cena rosyjskiego gazu dla Kijowa wyniesie 287,15 $ / 1000 m3, a w IV kwartale – 262,5 $.

(JK)

Komentarze