Gaz

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Bundestagu: Niemcy powinny wstrzymać budowę Nord Stream 2

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Bundestagu, Norbert Rottgen (CDU) wezwał niemiecki rząd do wstrzymania realizacji projektu gazociągu Nord Stream 2. 

„Rząd powinien wycofać się ze swojego stanowiska, że Nord Stream 2 to projekt komercyjny, a nie polityczny”-stwierdził polityk w wywiadzie dla Deutsche Welle.

„Mieszkańcy Polski i krajów bałtyckich oraz Ukrainy widzą w nowym rurociągu zagrożenie dla ich bezpieczeństwa, a rząd niemiecki powinien poważnie potraktować ich obawy”-dodał Rottger.

„Projekt Nord Stream 2 jest błędny pod względem polityki energetycznej UE”-oświadczył przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Bundestagu.

Polityk wezwał Niemcy do zakończenia prowadzonej przez nie „samodzielnej gdy i skupienie się na osiągnięciu konsensusu na poziomie europejskim”.

Nord Stream 2 to planowany przez Gazprom gazociąg pomiędzy Rosją i Niemcami o docelowej przepustowości 55 mld m3 rocznie. Rurociąg ma być operacyjny w 2019 r.

Norbert Rottgen w 1994 r. uzyskał po raz pierwszy mandat posła do Bundestagu (w okręgu Rhein-Sieg, reelekcję uzyskiwał w następnych latach). W latach 2000–2009 był wiceprzewodniczącym regionalnej grupy deputowanych CDU związanych z Nadrenią-Westfalią. Pełnił obowiązki rzecznika Klubu Poselskiego CDU/CSU ds. prawnych (2002–2005). Był współautorem programu wyborczego CDU w 2005. W latach 2005–2009 przewodniczył Klubowi Poselskiemu CDU/CSU. W 2009 objął obowiązki ministra środowiska, ochrony przyrody i bezpieczeństwa reaktorów w rządzie CDU-FDP. 16 maja 2012 został zdymisjonowany.

Zobacz także: KE pójdzie na kompromis z Rosją? „Udrożnienie” Nord Stream 1 za zamrożenie Nord Stream 2?

Komentarze