Reklama

Portal o energetyce

Prezes Banku Światowego pod ostrzałem za brak jednoznacznej deklaracji ws. zmian klimatu

Autor. www.worldbank.org

Agencja Reutera podaje, że prezes Banku Światowego, David Malpass, spotkał się z ostrą krytyką po tym, jak odmówił jednoznacznego stwierdzenia, że akceptuje konsensus naukowy ws. globalnego ocieplenia.

Reklama

Zdaniem agencji obudził w ten sposób szereg obaw o termin zakończenia finansowania paliw kopalnych ze środków będących w dyspozycji banku.

Reklama

Podczas wizyty w Nowym Jorku David Malpass został zapytany czy wierzy, że „spalanie przez ludzi paliw kopalnych szybko i niebezpiecznie ociepla planetę”. Reuters twierdzi, że bankowiec najpierw próbował uniknąć odpowiedzi, a później dodał, że nie wie i nie jest naukowcem.

Czytaj też

Obecny szef BŚ, co pewnie nie będzie dużym zaskoczeniem w świetle powyższych słów, został wskazany do objęcia tej funkcji w 2019 przez Donalda Trumpa. Jego kadencja trwa pięć lat.

Reklama

Czarne, klimatyczne, chmury nad głową Malpassa zbierają się już od pewnego czasu. Reuters przypomina w tym kontekście, że w ubiegłym roku ponad 70 organizacji pozarządowych wystosowało wspólny apel o usunięcie go ze stanowiska. Argumentowano wówczas, że bank nie radzi sobie z działaniami na rzecz ochrony klimatu.

Reklama

Komentarze

    Reklama