• Partner główny
    Logo Orlen

Strona główna

Prezes Banku Światowego pod ostrzałem za brak jednoznacznej deklaracji ws. zmian klimatu

Fot. www.worldbank.org

Agencja Reutera podaje, że prezes Banku Światowego, David Malpass, spotkał się z ostrą krytyką po tym, jak odmówił jednoznacznego stwierdzenia, że akceptuje konsensus naukowy ws. globalnego ocieplenia.

Zdaniem agencji obudził w ten sposób szereg obaw o termin zakończenia finansowania paliw kopalnych ze środków będących w dyspozycji banku.

Podczas wizyty w Nowym Jorku David Malpass został zapytany czy wierzy, że „spalanie przez ludzi paliw kopalnych szybko i niebezpiecznie ociepla planetę”. Reuters twierdzi, że bankowiec najpierw próbował uniknąć odpowiedzi, a później dodał, że nie wie i nie jest naukowcem.

Czytaj też

Obecny szef BŚ, co pewnie nie będzie dużym zaskoczeniem w świetle powyższych słów, został wskazany do objęcia tej funkcji w 2019 przez Donalda Trumpa. Jego kadencja trwa pięć lat.

Czarne, klimatyczne, chmury nad głową Malpassa zbierają się już od pewnego czasu. Reuters przypomina w tym kontekście, że w ubiegłym roku ponad 70 organizacji pozarządowych wystosowało wspólny apel o usunięcie go ze stanowiska. Argumentowano wówczas, że bank nie radzi sobie z działaniami na rzecz ochrony klimatu.

Komentarze