Reklama

Gaz

Polsko-niemieckie rozmowy o Nord Stream II

Bezpieczeństwo energetyczne UE oraz możliwości współpracy w tym obszarze to główne tematy rozmowy ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego z ambasadorem Niemiec Rolfem Nikelem. Spotkanie, w którym udział wziął również podsekretarz stanu w ME Michał Kurtyka, odbyło się 25 stycznia 2016 r. w Ministerstwie Energii.  

Minister Tchórzewski zwrócił uwagę, że stworzenie w pełni funkcjonalnego i nieobciążonego zniekształceniami wewnętrznego rynku energii jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej w ramach Unii: "Szczególnej uwagi wymagają toczące się obecnie prace w UE nad nową architekturą rynku energii elektrycznej, które zostaną zakończone propozycjami legislacyjnymi Komisji Europejskiej pod koniec 2016 r (...) Transformacja energetyczna w UE musi uwzględniać potrzebę zapewnienia europejskim konsumentom pewnej i zrównoważonej energii po przystępnych cenach. W tym celu konieczna jest eliminacja zaburzeń i barier negatywnie wpływających na funkcjonowanie wewnętrznego rynku energii" – mówił Krzysztof Tchórzewski.

W trakcie spotkania z ambasadorem Niemiec minister Tchórzewski poruszył również temat bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego: "Liczymy na polsko-niemiecką współpracę i koordynację działań w tych obszarach, które prowadzą do rzeczywistej dywersyfikacji dostaw gazu do Unii Europejskiej i są w pełni zgodne z celami Unii Energetycznej" – powiedział.  

Zobacz także: Komisarz Cañete: Nord Stream II zaszkodzi dywersyfikacji

Zobacz także: Smolar: Walczmy o środki modernizacyjne, a nie węgiel [ROZMOWA]

Komentarze