Reklama

Gaz

PGNiG odebrało pierwszą dostawę LNG na zasadach spot

Pierwszy ładunek zamówiony na zasadach spot dotarł do Terminala LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego 25 czerwca 2016 r. Około 140 tys. m3 LNG (84 miliony m3 gazu sieciowego) dostarczone zostało z norweskiego portu Melkøya statkiem „Arctic Princess”.  Dostawa od firmy Statoil jest rezultatem postepowania jakie Grupa PGNiG przeprowadziła w maju br.

 

Grupa PGNiG planuje zakupy LNG na zasadach spotowych niezależnie od regularnych dostaw realizowanych w ramach długoterminowego kontraktu z Qatargas. Dostawy LNG w formule spot pozwalają na dalszą dywersyfikację źródeł dostaw surowca. Umożliwiają także efektywną optymalizację portfela zakupowego Grupy PGNiG. Spółka na bieżąco monitoruje rynek LNG. Decyzje o zakupie będą wynikiem analizy zapotrzebowania i ceny pozyskania gazu w danym momencie.

Instalacja do produkcji LNG, z której pochodzi pierwsza dostawa komercyjna spot, znajduje się na norweskiej wyspie Melkøya położonej za arktycznym kołem podbiegunowym. Jest to jedyna instalacja w Europie, która produkuje LNG na tak dużą skalę. Po raz pierwszy LNG zostanie dostarczone do terminalu w Świnoujściu jednostką konwencjonalną o charakterystycznych sferycznych zbiornikach. Pomimo mniejszej objętości zbiorników, statek jest niewiele mniejszy od przypływającego wcześniej Q-flexa z Kataru. Długość Arctic Princess to 288m, szerokość 49m.

Zobacz także: Jutro pierwsza dostawa spot do terminalu w Świnoujściu

Zobacz także: Gazprom: Polska nie wnioskowała o gaz z Nord Stream 2

Reklama

Komentarze

    Reklama