Reklama

OZE

Europejskie inwestycje w energię wiatrową przekroczą 100 mld euro do 2021 r.

Fot.: Picryl
Fot.: Picryl

Przez kolejne trzy lata inwestycje na terytorium Europy mają stale rosnąć i łącznie przekroczą kwotę 100 mld euro. W samym 2021 r. wyniosą one już 37,4 mld euro - podała w czwartek agencja Bloomberga, cytując badanie stowarzyszenia WindEurope.

Nowy kapitał ma zostać do 2021 r. przekształcony w kolejne 53 gigawaty zielonej energii. Obecnie prąd generowany przez wiatraki odpowiada za ok. 190 gigawatów energii w europejskich sieciach - wynika z danych brukselskiego stowarzyszenia handlowego WindEurope.

W ubiegłym roku inwestycje w lądowe projekty wiatrowe przekroczyły 16,4 mld euro, co przekłada się na blisko 40 proc. wszystkich nowych wkładów kapitału w infrastrukturę energetyczną w tym okresie. Kraje z północy i zachodu Europy odpowiadały wtedy za ok. 35 proc. wszystkich decyzji finansowych na tym rynku.

W zeszłym tygodniu międzynarodowe koncerny Apple, Facebook i Google zostały poproszone o pomoc w opłaceniu farm wiatrowych na terytorium Danii, które mają służyć do zasilenia planowanych tam centrów danych przedsiębiorstw. Krajowa rada ds. zmian klimatu wskazała, że nowe centra danych mogą pochłaniać nawet 7 terawatogodzin rocznie, czyli ok. 17 proc. całkowitej konsumpcji energii państwa w 2030 r. Placówki te mogą kosztować Danię ok. 400 mln koron (60 mln dol.) rocznie. 

Źródło:PAP
  • OZE

Komentarze