Reklama

OZE

Energia ze słońca i niewolnictwo. USA reagują

Fot. Canva
Fot. Canva

Administracja Bidena poinformowała w czwartek, że zabroniła importu do USA kluczowego materiału na panele słoneczne od chińskiej firmy Hoshine Silicon Industry Co, ale powstrzymała się od nałożenia zakazu na cały import krzemionki z Xinjiang i stwierdziła, że akcja nie zaszkodzi celom USA dotyczącym czystej energii.

Departament Handlu oddzielnie dodał pięć chińskich podmiotów do amerykańskiej czarnej listy ekonomicznej w związku z zarzutami pracy przymusowej w Sinkiangu – w tym Hoshine. Biały Dom powołał się na niedawne zobowiązanie G7 do oczyszczenia globalnego łańcucha dostaw z pracy przymusowej.

Sekretarz Bezpieczeństwa Wewnętrznego Alejandro Mayorkas powiedział, że zakazy importu produktów polikrzemowych i słonecznych wytwarzanych przy użyciu pracy przymusowej nie przeszkodzą w realizacji celów administracji Bidena w zakresie czystej energii.

„Nasze cele środowiskowe nie zostaną osiągnięte na plecach ludzi w środowisku pracy przymusowej” – powiedział Mayorkas podczas briefingu prasowego. „Zamierzamy wykorzenić pracę przymusową, gdziekolwiek ona istnieje”.

Zakaz importu obejmuje produkty wyprodukowane za granicą, które wykorzystują materiały Hoshine, w tym wszelkie panele słoneczne wyprodukowane za granicą z polikrzemem firmy Hoshine.

Rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian, reagując na wcześniejsze doniesienia o działaniach USA, powiedział w czwartek, że Chiny podejmą „wszelkie niezbędne środki” w celu ochrony praw i interesów swoich firm.

Hoshine Silicon Industry powiedział na interaktywnej platformie dla inwestorów, że poparł reakcję chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych, dodając, że firma nie eksportuje krzemu przemysłowego bezpośrednio do Stanów Zjednoczonych, a wpływ na jej działalność będzie ograniczony.

Ana Hinojosa, dyrektor wykonawczy Custom and Border Protection (CBP) ds. egzekwowania prawa w zakresie środków zaradczych w handlu, powiedziała, że jakakolwiek ekspansja sankcji na inne podmioty w regionie będzie zależeć od potwierdzenia dowodów na stosowanie pracy przymusowej.

Reklama
Reklama

Hinojosa powiedział, że CBP zidentyfikowało import bezpośredni na kwotę 6 milionów dolarów z Hoshine i 150 milionów dolarów produktów przetworzonych przy użyciu materiałów Hoshine w ciągu ostatnich 2,5 roku.

Stany Zjednoczone ograniczają również eksport z USA „towarów, oprogramowania i technologii” do Hoshine, trzech innych chińskich firm i paramilitarnego Xinjiang Production and Construction Corps (XPCC), twierdząc, że były zaangażowane w przymusową pracę Ujgurów i innej mniejszości muzułmańskiej grupy w zachodniej części Chin.

Reklama

Komentarze

    Reklama