Reklama

OZE

Bill Gates inwestuje w innowacyjną energetykę wodną

Fot. Flickr/OnInnovation
Fot. Flickr/OnInnovation

Fundusz inwestycyjny amerykańskiego miliardera zainwestował w system który ma „fundamentalnie zmienić sposób, w jaki wykorzystujemy wodę jako odnawialne źródło energii”.

Założyciel Microsoftu zainwestował, poprzez swój fundusz, Breakthrough Energy Ventures, wraz z Schneider Electric, 11 milionów dolarów w Natel Energy. Startup utrzymuje, że ich wynalazek, Restoration Hydro Turbine (RHT) mógłby zwielokrotnić ilość energii otrzymywanej z elektrowni wodnych i jednocześnie zmniejszyć niekorzystny ich wpływ na środowisko.

System desygnowany jest do mniejszych instalacji na rzekach. Wedle firmy, dzięki niemu koszty wytwarzania energii spadną o 20% w porównaniu z obecnie funkcjonującymi turbinami. Ma być też bezpieczniejszy dla ryb.

Pilotażowa turbina RHT już pracuje w Maine zaopatrując w energię lokalną restaurację oraz szkołę.

„Woda długo postrzegana była jako idealne źródło odnawialnej energii, gdyby koszty jej pozyskiwania nie były tak wysokie” – oświadczyło Breakthrough Energy Ventures. „Natel opatentował bardzo wydajną hydroelektryczną turbinę, która łączy w sobie dwie rzeczy – obniża koszty i zmniejsza ryzyko dla środowiska” – dodaje fundusz.

Komentarze