Reklama

Gaz

Naimski: Zachęcamy „inne podmioty” do skargi na decyzję KE ws. OPAL

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Podczas odbywającej się dziś w Warszawie konferencji „Gaz dla Polski 2017” minister Piotr Naimski poinformował, że Polska aktywnie szuka sojuszników w walce jaką toczy z decyzją Komisji Europejskiej ws. udostępnienia większej przepustowości gazociągu OPAL Gazpromowi. Jej wdrożenie może umocnić dominację rosyjską na środkowoeuropejskich rynkach gazu.

„Jest kwestią sporną i niedookreśloną jak jest z podległością morskiego odcinka Nord Stream 2 wobec unijnego prawa energetycznego. Jesteśmy świadkami sporu prawnego między dyrekcjami KE. W tej kwestii stanowisko rządu polskiego jest jasne” – stwierdził Piotr Naimski odnosząc się do kwestii walki z planami budowy Gazociągu Północnego 2.

Zobacz także: KE: trwa konsultowanie zobowiązań Gazpromu dot. konkurencji

„Z OPAL-em, tj. lądową odnogą Nord Stream, jest tak, że decyzja KE oddająca 80%, a de facto 100% przepustowości rury Gazpromowi, zostały zaskarżone przez Polskę i PGNiG. Stan rzeczy jest taki, że w tegorocznej rundzie aukcyjnej przepustowość na OPAL-u nie była zaoferowana, bo zawieszenie decyzji KE zostało podtrzymane przez Trybunał Sprawiedliwości UE i sąd w Duuseldorfie” – stwierdził minister odnosząc się do walki prawnej jaką Polska toczy z Komisją Europejską i Gazpromem ws. OPAL.

 

„Zachęcamy inne podmioty do skargi na decyzję KE ws. OPAL” – skonkludował polityk.

Komentarze