Reklama

Gaz

Naimski: LNG z gazoportu trafi na Ukrainę w 2019 r.

Podczas rozmów odbywających się na konferencji organizowanej przez Gaz-System minister Piotr Naimski przedstawił wizję tego, jak polski hub gazowy posłuży do eksportu gazu na Ukrainę. Przesył w tym kierunku ma być dla polskiego rządu priorytetem, a w 2019 roku ma powstać niezbędna do tego celu infrastruktura przesyłowa. 

Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej podkreślił, że Ukraina będzie priorytetowym kierunkiem, w którym odbywać się będzie eksport gazu sprowadzanego do Polski poprzez Terminal LNG i gazociąg Baltic Pipe. Przedstawiciel polskiego rządu zaznaczył, że surowiec będzie tam "przesyłany bezpośrednio ze wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych i przy użyciu polskiej infrastruktury".

Minister Naimski powiedział również, że do końca 2019 roku ma powstać trasa, którą gaz sprowadzany do Polski dotrze na Ukrainę. W związku z powyższym - priorytetem będzie budowa lokalnej infrastruktury w tym połączenia gazowego z Ukrainą.

Pełnomocnik Rządu zaznaczył również, że władze Stanów Zjednoczonych wyraziły zgodę na eksport znacznych ilości amerykańskiego LNG i część wolumenu może trafić do terminalu w Świnoujściu.

Konferencję  „Polska: brama dla dostaw LNG z USA do Europy Środkowo-Wschodniej” zorganizował Gaz-System. Partnerami konferencji jest Polska Prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej i US Commercial Services.

Zobacz także: Naimski: chcemy wybudować w Polsce hub i dostarczać gaz na Ukrainę

Zobacz także: Departament Stanu: "Nord Stream 2 nie jest dobrym interesem dla Europy"

Komentarze