Reklama

Gaz

Naimski: chcemy wybudować w Polsce hub i dostarczać gaz na Ukrainę

Podczas dzisiejszej konferencji organizowanej przez Gaz System Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej zaznaczył, że celem polski jest budowa gazowego hubu. Dzięki niemu możliwe stanie się dostarczanie gazu na Ukrainę, a następnie do krajów Europy Południowej.

Minister Piotr Naimski powiedział, że Polska "chce mieć co najmniej 3 źródła dostaw gazu ziemnego". Poza surowcem rosyjskim będzie to gaz ziemny sprowadzany przy pomocy terminala LNG oraz surowiec z szelfu norweskiego, który ma dotrzeć do naszego kraju poprzez gazociąg Baltic Pipe.

Polityk dodał, że poprzez zapewnienie naszemu krajowi dodatkowych źródeł dostaw gazu ziemnego "chcemy stworzyć w Polsce gazowy hub. Zamierzamy rozbudować przepustowość polskiego terminalu LNG, aby móc dostarczać surowiec do innych państw naszego regionu".

Minister zwrócił również uwagę na to, że tworzenie hubu "wiąże się z budową kilku interkonektorów budowanych przez Gaz-System, połączeń z Ukrainą, Litwą i innymi państwami". Piotr Naimski zaznaczył, że poprzez interkonektor Polska "będzie mogła dotrzeć do klientów ukraińskich a przez Ukrainę, do państw Europy Południowej". Fakt, że prace nad projektem są na zaawansowanym poziomie potwierdza informacja przekazana przez PGNiG. Prezes Spółki Piotr Grzegorz Woźniak w wywiadzie dla Energetyka24.com poinformował, że reprezentowany przez niego podmiot prowadzi w Bułgarii rozmowy na temat dostarczania gazu ziemnego do tego kraju.

Konferencję  „Polska: brama dla dostaw LNG z USA do Europy Środkowo-Wschodniej” zorganizował Gaz System. Partnerami konferencji jest Polska Prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej i US Commercial Services.

Zobacz także: Austriacki OMV wesprze Gazprom 1 mld $? „Emisja obligacji na Nord Stream 2”

Zobacz także: Gaz System: Polska może być bramą dla LNG z USA do Europy Środkowej

Reklama

Komentarze

    Reklama