Reklama

Gaz

Merkel i Putin w Soczi m.in. o Nord Stream 2

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Dziś w Soczi prezydent Rosji Władimir Putin spotka się w swojej prywatnej rezydencji z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Jednym z tematów rozmów ma być współpraca w obszarze energetyki, w tym przede wszystkim kwestia budowy drugiej nitki gazociągu Nord Stream.

Będzie to pierwsza od dwóch lat wizyta szefowej niemieckiego rządu w Rosji. Ostatni raz politycy rozmawiali w Berlinie w październiku 2016 roku podczas spotkania tzw. normandzkiej czwórki ws. konfliktu w Donbasie, w której wzięli udział przywódcy Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy. Według oficjalnych informacji obecne spotkanie ma charakter roboczy i dotyczyć ma przygotowań do lipcowego szczytu G-20 w Hamburgu.

Ale biura prasowe obu rządów informują, że podczas spotkania mają zostać poruszone również inne tematy. Prezydent Putin i kanclerz Merkel mają omówić sytuację na Bliskim Wschodzie, w tym przede wszystkim sposoby rozwiązania konfliktu w Syrii i sytuacji politycznej w Libii. Przywódcy mają też pochylić się nad stanem realizacji porozumień mińskich dotyczących Ukrainy.

Zobacz także: Władimir Putin o zacieśnianiu współpracy gazowej z Austrią

Zobacz także: Dobiegają końca negocjacje ws. modelu finansowania Nord Stream 2

Ponadto rozmowy mają dotyczyć także spraw relacji dwustronnych, w tym przede wszystkim kwestii budowy gazociągu Nord Stream 2. W tym kontekście rosyjskie media przytaczają wypowiedź wiceprezesa Gazpromu Aleksandra Miedwiediewa, który pod koniec kwietnia wyraził nadzieję, że do połowy 2018 roku spółka odpowiedzialna za realizację przedsięwzięcia uzyska zgodę na budowę gazociągu od państw Unii Europejskiej. Według przedstawiciela rosyjskiego koncernu jako pierwszy zgodę na realizację kontrowersyjnego projektu ma wydać rząd w Berlinie.

Niemieckie media zwracają natomiast uwagę na szerszy kontekst dzisiejszej wizyty niemieckiej kanclerz w rosyjskim kurorcie. Kilka dni temu rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert zaznaczył, że rządowi Niemiec przyświeca cel „włączenia Rosji w konstruktywne rozwiązania”. Redakcja niemieckiego serwisu informacyjnego „Deutsche Welle” donosi, że podróż Angeli Merkel do Rosji nie będzie jedynym spotkaniem przedstawiciela Niemiec z rosyjskimi politykami w najbliższym czasie. Podobne rozmowy z rosyjskimi partnerami planują także minister spraw zagranicznych i prezydent RFN. „DW” konkluduje, że można nawet mówić o niemieckiej inicjatywie nawiązania dialogu ze stroną rosyjską.

Zobacz także: Nord Stream 2 doprowadzi do ruiny system gazowy Ukrainy

Zobacz także: Rada UE zajmie się kwestią Nord Stream 2? [ANALIZA]

Komentarze