Reklama

Gaz

Dobiegają końca negocjacje ws. modelu finansowania Nord Stream 2

Fot. www.gazprom.ru
Fot. www.gazprom.ru

Partnerzy zaangażowani w projekt Nord Stream 2 kończą negocjacje w sprawie wyboru nowego modelu finansowania - poinformował Aleksander Miedwiediew, wiceprezes rosyjskiego Gazpromu.

Aleksander Miedwiediew w rozmowie z agencją TASS nie chciał odpowiedzieć na pytanie, który z potencjalnie dostępnych wariantów jest najbliższy realizacji.

Przypomnijmy, że problemy projektu rozpoczęły się, gdy polski UOKiK wydał zastrzeżenia wobec koncentracji polegającej na utworzeniu przez sześć podmiotów wspólnego przedsiębiorcy odpowiedzialnego za budowę i eksploatację gazociągu Nord Stream 2.

Wniosek o zgodę na koncentrację wpłynął do UOKiK w grudniu 2015 r. W lutym 2016 r. skierowano sprawę do drugiego etapu postępowania. Zgłaszającymi transakcję byli: PAO Gazprom (Federacja Rosyjska), Uniper Global Commodities SE (Niemcy), ENGIE SA (Francja), OMV Nord Stream II Holding AG (Szwajcaria), Shell Exploration and Production (LXXI) B.V. (Holandia), Wintershall Nederland B.V. (Holandia).

Po analizie zgormadzonego materiału UOKiK wydał zastrzeżenia do koncentracji. Z ustaleń Urzędu wynikało, że koncentracja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji. W tej chwili Gazprom posiada pozycję dominującą w dostawach gazu do Polski, a transakcja mogłaby doprowadzić do dalszego wzmocnienia siły negocjacyjnej spółki wobec odbiorców w naszym kraju.

W sierpniu 2016 roku Gazprom ogłosił, że wycofują wniosek o zezwolenie na zawiązanie konsorcjum. Od tamtego momentu trwa poszukiwanie nowego modelu finansowego dla projektu.

Zobacz także: Duńczycy wierzą w rentowność Baltic Pipe

Zobacz także: Terminal LNG w Świnoujściu zostanie rozbudowany

Reklama

Komentarze

    Reklama