Reklama

Wiadomości

Latający samochód do kupienia już za rok? Jest certyfikacja

flying car
AirCar firmy Klein Vision
Fot. Fot. klein-vision.com

Hybrydowy samochód-samolot znany jako "AirCar" otrzymał certyfikat zdatności do lotu od słowackiego urzędu lotnictwa cywilnego, potencjalnie torując drogę dla przyszłości pojazdów latających.

Dwufunkcyjny pojazd samochodowo-lotniczy, który wygląda jak samochód sportowy, został stworzony przez zespół ośmiu wysoko wykwalifikowanych specjalistów ze słowackiej firmy Klein Vision, założonej przez profesora Stefana Kleina.

Klein poświęcił ostatnie 20 lat na urzeczywistnienie latającego samochodu.

Certyfikat został przyznany przez Słowacki Urząd Transportu po pomyślnym przejściu 70 godzin "rygorystycznych testów w locie zgodnych z normami Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA)" - podał Klein Vision w oświadczeniu.

Testy w locie obejmowały ponad 200 startów i lądowań oraz pełen zakres różnych manewrów w locie i wydajności, które według Klein Vision wykazały "zdumiewającą statyczną i dynamiczną stabilność w trybie samolotu".

Procedury startu i lądowania zostały osiągnięte nawet bez konieczności kontaktu pilota z kontroli lotu, podała firma.

YouTube cover video
Latający samochód Klein Viosion

Ponad 100 000 roboczogodzin zajęło zespołowi specjalistów przekształcenie rysunków projektowych pojazdu powietrznego w modele matematyczne, a następnie stworzenie ostatecznego dwumiejscowego pojazdu o wadze 1000 kilogramów (2200 funtów), który jest napędzany 1,6-litrowym silnikiem BMW.

"Certyfikacja AirCar otwiera drzwi do masowej produkcji bardzo wydajnych latających samochodów. Jest to oficjalne i ostateczne potwierdzenie naszej zdolności do zmiany na zawsze podróży na średnich dystansach" -- powiedział Klein, który jest również odpowiedzialny za projekty badawcze we współpracy z takimi markami jak Audi, Volkswagen i BMW.

"Transportation Authority uważnie monitorował wszystkie etapy rozwoju unikalnego AirCar od jego startu w 2017 roku. Bezpieczeństwo transportu jest dla nas najwyższym priorytetem. AirCar łączy topowe innowacje ze środkami bezpieczeństwa zgodnymi z normami EASA. Definiuje nową kategorię samochodu sportowego i niezawodnego samolotu. Jego certyfikacja była zarówno wyzwaniem, jak i fascynującym zadaniem" - powiedział René Molnár, dyrektor Wydziału Lotnictwa Cywilnego (Urząd Transportu Słowacji).

Czytaj też

Firma poinformowała CNN, że ma nadzieję na komercyjne udostępnienie AirCar w ciągu 12 miesięcy, ale do prowadzenia hybrydowego pojazdu wymagana jest licencja pilota, co oznacza, że nie zobaczymy wielu latających samochodów w najbliższym czasie.

Anton Zajac, współzałożyciel Klein Vision, powiedział, że pojazd może latać na maksymalnej wysokości operacyjnej 5,5 km i działa na "paliwo, które jest sprzedawane na każdej stacji benzynowej".

AirCar pomyślnie zakończył swój pierwszy 35-minutowy lot międzymiastowy w czerwcu ubiegłego roku pomiędzy lotniskami w Nitrze i stolicy Słowacji Bratysławie. Po wylądowaniu, samochód potrzebował mniej niż trzy minuty, aby przekształcić się z powrotem w samochód sportowy, co może skrócić czas podróży dwukrotnie.

Klein Vision zakończył również testy mocnego i lekkiego silnika lotniczego "ADEPT" oraz sfinalizował rysunki i obliczenia techniczne dla nadchodzącego modelu monocoque, który będzie wyposażony w śmigło o zmiennym skoku, mogące osiągać prędkość ponad 300 km/h i zasięg 1000 kilometrów.

Komentarze