• Partner główny
    Logo Orlen

Klimat

USA odnotowały największy na świecie spadek emisji CO2 w 2019 roku

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Według najnowszego raportu Stany Zjednoczone w ubiegłym roku przewodziły światu w redukcji emisji CO2 jednocześnie odnotowując solidny wzrost gospodarczy.

„Stany Zjednoczone odnotowały największy spadek emisji CO2 związanych z energią w 2019 r. W ujęciu krajowym - spadek o 140 Mt, czyli o 2,9%, do 4,8 Gt” - podała Międzynarodowa Agencja Energii (IEA). „Emisje w USA spadły obecnie o prawie 1 Gt w stosunku do najwyższego poziomu w 2000 r., Co jest największym bezwzględnym spadkiem w jakimkolwiek kraju w tym okresie” - czytamy w raporcie.

„15% ograniczenie zużycia węgla do wytwarzania energii stanowiło podstawę spadku ogólnej emisji w USA w 2019 r.” - kontynuowała IEA. „Elektrownie opalane węglem musiały stawić czoła jeszcze silniejszej konkurencji ze strony elektrowni opalanych gazem ziemnym, a ceny odniesienia gazu średnio były o 45% niższe niż w 2018 r. W rezultacie gaz zwiększył swój udział w wytwarzaniu energii elektrycznej do rekordowo wysokiego poziomu 37%. Ogólne zapotrzebowanie na energię spadło, ponieważ zapotrzebowanie na klimatyzację i ogrzewanie było niższe w wyniku łagodniejszej pogody letniej i zimowej.

IEA zauważyła, że ​​80% wzrostu emisji CO2 pochodziło z Azji, a Chiny i Indie znacząco przyczyniły się do wzrostu. „W Chinach emisje wzrosły, ale zostały złagodzone przez wolniejszy wzrost gospodarczy i wyższą produkcję z niskoemisyjnych źródeł energii elektrycznej”, donosi IEA. „Odnawialne źródła energii nadal rozwijają się w Chinach, a rok 2019 był również pierwszym pełnym rokiem eksploatacji siedmiu dużych reaktorów jądrowych w tym kraju” - czytamy w raporcie.

Komentarze