• Partner główny
    Logo Orlen

Klimat

USA: mniej paliw kopalnych dzięki bakterii jelitowej

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Badacze wojskowi pomagają wyskalować wykorzystanie bakterii E. coli do produkcji paliwa do pocisków Hellfire, co stanowi część większego planu produkcji małych partii specjalistycznych chemikaliów w tańszy i czystszy sposób przy użyciu drobnoustrojów.

Wykorzystanie bakterii jelitowych do produkcji paliwa rakietowego jest papierkiem lakmusowym ekspansji armii w zakresie biologicznych zdolności produkcyjnych.

"Jest nadzieja, że dzięki temu amerykańskie wojsko nie będzie korzystać jedynie z chemikaliów pochodzących z ropy naftowej w kosztownych zakładach petrochemicznych i często dostępne u ograniczonych dostawców" - czytamy w oświadczeniu Centrum Biologii Chemicznej Dowództwa Rozwoju Zdolności Bojowych.

„Wiele kluczowych chemikaliów jest albo wytwarzanych w kraju z jednego źródła, albo, co gorsza, w obcych krajach, które mogą nie zawsze być chętne do eksportu” - powiedział portalowi stripes.com Peter Emanuel, starszy naukowiec z centrum ds. bioinżynierii.

Emanuel kieruje inicjatywą centrum dotyczącą produkcji biologicznej, która jest częścią tego, co nazywa "rewolucją produkcyjną, która może uczynić Stany Zjednoczone samowystarczalnymi".

Wzrost w sektorze bioprzemysłowym może spowodować, że Stany Zjednoczone zmierzą się z Chinami w wyścigu technologicznym produkcji supermocarstw w nadchodzących latach, powiedzieli urzędnicy, ale może również zapewnić ożywienie gospodarcze, jednocześnie zmniejszając finansowe i środowiskowe koszty produkcji.

Produkcja biologiczna opiera się na bakteriach i innych mikroorganizmach ze zmodyfikowanym DNA do wytwarzania materiałów, które są kosztowne lub niemożliwe do uzyskania w inny sposób, w tym wysokoenergetycznych związków chemicznych używanych w materiałach wybuchowych.

Reklama
Reklama

Zakład bioprodukcji armii hoduje mikroby, których używa do fermentacji płynów przechowywanych w dużych, błyszczących stalowych kadziach, "tak jak w minibrowarach" - głosi oświadczenie.

Produkcja paliwa rakietowego Hellfire będzie pierwszym dużym projektem weryfikacyjnym dla rozbudowanego i zmodernizowanego obiektu centrum w Aberdeen Proving Ground w stanie Maryland, i będzie odpowiedzią na pilną potrzebę obronną, powiedzieli urzędnicy.

Zakład będzie produkował chemiczny prekursor paliwa, zwany BT, który Departament Obrony obecnie otrzymuje od jednego dostawcy z USA. Inne laboratoria DOD pomogą wyprodukować produkt końcowy o nazwie BTTN.

"Ustanowienie alternatywnego krajowego źródła tego paliwa jest ważne, ponieważ Hellfire jest preferowaną przez armię amerykańską bronią do precyzyjnych ataków na cele o dużej wartości" - podaje centrum na swojej stronie internetowej.

Paliwo jest używane w praktycznie wszystkich jednostopniowych pociskach rakietowych w amerykańskim arsenale, ponieważ jest bardziej stabilne niż nitrogliceryna - podaje strona.

Komentarze