Reklama

Klimat

Temperatura w Australii najwyższa od ponad 60 lat. "Zmiany klimatu mogą wymknąć się spod kontroli"

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Australian Depratment of Defence

Australijskie władze poprosiły obywateli, aby w piątek starali się pozostać w domach. Apel jest związany z falą upałów, podczas której odnotowano najwyższą temperaturę od ponad 60 lat - podaje Reuters.

Potężne upały, które „przetaczają się” wzdłuż północno-zachodniego wybrzeża Australii dały się już poważnie we znaki całemu krajowi. Niedawno odnotowano wzrost temperatury do 50,7 stopni Celsjusza - to najwyższy poziom od 62 lat.

Agencja zauważa, że przy tej „okazji” larum podnieśli klimatolodzy oraz aktywiści. Przestrzegają oni, że jesteśmy blisko momentu, w którym globalne ocieplenie wymknie się spod kontroli.

Czytaj też

Reuters zwraca uwagę, że z opublikowanych w tym tygodniu danych U.S. National Oceanic and Atmospheric Administration wynika, że najgorętsze lata w historii planety miały miejsce w ciągu ostatniej dekady.

Australia jest jednym z największych na świecie emitentów dwutlenku węgla per capita, ale tamtejszy rząd odmówił włączenia się na poważnie w transformację, twierdząc, że kosztowałoby to zbyt wiele miejsc pracy. Tymczasem, Reuters przytacza jeszcze jedno badanie - naukowców z Duke University - z którego wynika, że kraj traci ok. 7,48 mld dol. rocznie z powodu upałów.

Reklama

Komentarze

    Reklama