• Partner główny
    Logo Orlen

Klimat

Premier Australii nie chce odchodzić od paliw kopalnych

Fot. Wikimedia
Fot. Wikimedia

Premier Australii Scott Morrison odmówił zobowiązania się do wycofania paliw kopalnych w obliczu zbliżającej się ważnej konferencji klimatycznej, podczas gdy jego zastępca podwoił sprzeciw wobec celów zerowej emisji netto gazów cieplarnianych.

Australia, największy na świecie eksporter węgla i gazu, znajduje się pod rosnącą presją, aby przedstawić cele redukcji emisji przed listopadową konferencją klimatyczną ONZ COP26 w Szkocji.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wezwał Australię do wyznaczenia "czasowo ograniczonego" celu osiągnięcia zerowej emisji netto w piątek, kiedy minister kraju ostrzegł, że Australia musi liczyć się z dużo wyższymi kosztami pożyczek, jeśli nie zobowiąże się do osiągnięcia celu zerowej emisji netto do 2050 r., tak jak zrobiło to wiele innych krajów.

W wywiadach z australijskimi mediami po szczycie w Waszyngtonie Morrison powiedział, że jego rząd wciąż pracuje nad planami dotyczącymi emisji, odmawiając zobowiązania do ograniczenia paliw kopalnych, które stanowią główną część przychodów Australii z eksportu.

Powiedział nadawcy SBS w wywiadzie, który został wyemitowany w sobotę wieczorem, że nie jest przygotowany do natychmiastowego wycofania jakiegokolwiek przemysłu paliw kopalnych.

"Nie musimy, ponieważ ta zmiana nastąpi z czasem", powiedział. "Pracujemy nad technologiami przejściowymi i paliwami oraz ostatecznymi technologiami, które pojawią się w ciągu najbliższych 20, 30 lat, które mogą doprowadzić nas do zerowego bilansu netto.... To nie stanie się z dnia na dzień."

Morrison, który ma w dużej mierze niezdefiniowany slogan "technologia nie podatki", był częścią rządu, który storpedował program cen węgla po wygraniu wyborów w 2013 r., jednocześnie sprzeciwiając się mechanizmowi jako podatkowi.

Reklama
Reklama

Jego wicepremier, sceptyk zmian klimatycznych Barnaby Joyce, okopał się w niedzielę przeciwko celowi zerowemu netto.

"Patrzymy na to oczami upewniając się, że nie ma nieuzasadnionej lub jakiejkolwiek utraty ... regionalnych miejsc pracy", powiedział Joyce, którego partia National reprezentuje w dużej mierze wiejskich wyborców, powiedział Australian Broadcasting Corporation.

Joyce powiedział, że wpływy z górnictwa i rolnictwa są niezbędne dla ludzi w regionalnych miastach, od fryzjerów po serwisy samochodowe.

"Musicie pamiętać, że paliwa kopalne są największym eksportem waszego narodu, a jeśli odbierzecie narodowi jego największy eksport, musicie zaakceptować niższy standard życia", powiedział.

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

Komentarze