Reklama

Klimat

Naukowcy: zmiany klimatu zagrażają zimowym igrzyskom olimpijskim

Autor. Fot. nghiem vo / Flickr

Zmiany klimatu stanowią zagrożenie dla przyszłości zimowych igrzysk olimpijskich - wynika z badania naukowców Sport Ecology Group z Loughborough University w Anglii, na które powołuje się Reuters.

Reklama

Agencja zauważa, że rozpoczynające się już niedługo igrzyska w Pekinie będą pierwszymi podczas, których śnieg będzie w niemal 100% sztuczny. W tym celu zaangażowano ponad 100 „generatorów” oraz ok. 300 armatek.

Reklama

Czytaj też

Reklama

„Jest to nie tylko energochłonne i wodochłonne” - alarmują naukowcy. Zwracają również uwagę na chemikalia wykorzystywane do spowalniania topnienia oraz fakt, że tworzone w ten sposób nawierzchnie są „nieprzewidywalne i potencjalnie niebezpieczne”.

Badania wykazały, że zmiany klimatu wiążą się nieuchronnie z tym, że w wielu regionach świata opady śniegu są coraz słabsze. Na to nakładają się problemy z dostępnością wody, niezbędnej dla wytwarzania sztucznego śniegu. To wszystko sprawia, że przyszłość sportów zimowych rysuje się w niezbyt kolorowych barwach.

„Ryzyko jest oczywiste: ocieplenie spowodowane przez człowieka zagraża długoterminowej przyszłości sportów zimowych. Zmniejsza również liczbę odpowiednich klimatycznie miejsc, w których odbywać mogą się zimowe olimpiady” - twierdzą naukowcy cytowani przez Reutersa.

Reklama

Komentarze

    Reklama