• Partner główny
    Logo Orlen

Klimat

MZ: zrzut ścieków może grozić katastrofą ekologiczną

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Wiemy, że potencjalnie zrzut ścieków do Wisły może trwać tygodnie, przez co może być zagrożona nie tylko Wisła jako system ekologiczny. I to może grozić katastrofą ekologiczną - powiedział w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

"Nie możemy bagatelizować tej sytuacji. Wiemy, że potencjalnie zrzut ścieków do Wisły może trwać tygodnie, przez co może być zagrożona nie tylko Wisła jako system ekologiczny" - powiedział w czwartek podczas konferencji szef resortu zdrowia.

"I to może grozić katastrofą ekologiczną" - podkreślił Szumowski. "Ale również może być zagrożone zdrowie ludzi" - dodał.

"Wiemy, że tak długotrwałe skażenie Wisły może doprowadzić do tego, że w zakolach, płyciznach, zastoinach mogą być potencjalne miejsca gromadzenia się tych ścieków i miejsca, które mogą zagrozić ryzykiem epidemiologicznym" - wyjaśnił Szumowski.

Zwrócił uwagę, że istnieją "powierzchniowe odbiory wody w Płocku", gdzie przy długotrwałym skażeniu wody "wodociągi mogą nie dać rady i wtedy może być zagrożone zdrowie ludzi".

Szumowski zaznaczył, że odpowiednie służby już działają. "Są zwiększone pomiary, wszystkie te zakola poprzez służby - i ochrony środowiska, i Sanepidu, i Wód Polskich - monitorują tę sytuację, ale musimy działać bardzo sprawnie. Musimy przyjmować wszystkie alternatywy pod uwagę" - powiedział.

"W związku z tym są podjęte konkretne decyzje" - zapewnił minister zdrowia.

Komentarze