Reklama

Górnictwo

W tym roku Chiny wydobyły już prawie miliard ton węgla

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

W pierwszym kwartale br. Chiny istotnie zwiększyły wydobycie węgla - informuje Reuters. Wpływ na sytuację miały warunki atmosferyczne oraz ożywienie gospodarcze.

Między styczniem a marcem br. Chiny wydobyły 970,56 mln ton węgla. To znacznie więcej niż 829,91 mln t „wyprodukowane” w analogicznym okresie roku 2020. Na marzec przypadło 340,76 mln t, czyli 0,2% mniej r/r.

Reklama
Reklama

W ubiegłym roku kopalnie węgla zostały zamknięte na okres styczeń-luty, ponieważ pandemia koronawirusa wymusiła wprowadzenie surowych obostrzeń. 

Według danych China Coal Transportation and Distribution Association, na które powołuje się Reuters, dzienne zużycie węgla w ośmiu nadmorskich prowincjach Chin na koniec marca wzrosło o 23,8% r/r. Przedstawiciele sektora przemysłowego wzywali niedawno do zwiększenia wydobycia w celu zaspokojenia rosnącego popytu. Pewne kontrowersje w tym zakresie budzi również ograniczenie wolumenów importowych w celu wsparcia krajowych producentów - w części przypadkaów pociągnęło to za sobą wzrost cen, na który uskarżali się odbiorcy.

Greenpeace zwraca uwagę, że pomimo odważnych deklaracji klimatycznych, Pekin w ubiegłym roku zatwierdził 46,1 GW nowych projektów opalanych węglem - więcej niż w trzech poprzednich latach razem wziętych.

Komentarze