Górnictwo

Platforma Obywatelska zapowiada zmniejszenie udziału węgla w miksie energetycznym

Fot. Piotr Drabik / Flickr
Fot. Piotr Drabik / Flickr

W najbliższych tygodniach PO zaprezentuje pomysł na zmiany w polskiej polityce energetycznej, tak by ograniczyć udział w niej węgla i zwiększyć wykorzystanie odnawialnych źródeł energii - zapowiedział w piątek szef klubu PO-KO Sławomir Neumann.

"My pokażemy, jako Platforma, w najbliższych tygodniach pewien pomysł na politykę energetyczną i na przesunięcie energetyki z węglowej w tę część energetyki z odnawialnych źródeł energii" - powiedział Neumann w radiu TOK FM. 

Jak dodał, trzeba znaleźć "dobrą relację między czarnym i zielonym". 

"Czarne to węgiel, zielone to odnawialne źródła energii. Tego zielonego musi być coraz więcej, a tego czarnego, jeśli mamy mieć elektrownie węglowe - to na polskim węglu oparte, nie na rosyjskim. To jest chyba i dla polskiego podatnika, i dla polskiego przemysłu, i górnictwa lepsze" - podkreślił szef klubu PO-Koalicji Obywatelskiej. 

Neumann skrytykował rząd Mateusza Morawieckiego za rekordowy - w jego ocenie - import węgla z Rosji. "Budujemy elektrownię w Ostrołęce, która jest na rosyjski węgiel zaprojektowana. To jest coś, za co tak naprawdę na Śląsku, jechać i codziennie się tłumaczyć z tego i biczować powinni politycy PiS, bo z jednej strony (mają) pełne usta frazesów o ochronie polskiego górnictwa, a z drugiej strony - rekordowe absolutnie ilości sprowadzanego węgla z Rosji" - powiedział szef klubu PO-KO. 

Wyraził pogląd, że należałoby się "bardzo poważnie zastanowić nad sensownością" inwestycji w Ostrołęce. "Tak zaprojektowana nie ma najmniejszego sensu dzisiaj" - uważa Neumann. Jego zdaniem Polska potrzebuje znacznie więcej energii ze źródeł odnawialnych. 

Pod koniec grudnia 2018 r. spółki Enea i Energa poinformowały, że zarząd Elektrowni Ostrołęka wydał polecenie rozpoczęcia prac (NTP) związanych z budową nowego bloku energetycznego Elektrownia Ostrołęka C o mocy 1000 MW. Ostrołęka C to 1000 MW blok na węgiel kamienny, którego budowa - zgodnie z rozstrzygniętym przetargiem - ma kosztować ok. 6 mld zł brutto. Minister energii wielokrotnie deklarował, że ma to być ostatni nowy blok węglowy w Polsce. (PAP)

Komentarze