Reklama

Górnictwo

Miedź na LME powiększa noworoczne zwyżki

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Notowania miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną, a metal jeszcze powiększa noworoczne zwyżki cen m.in. dzięki słabemu dolarowi, który zachęca rynkowych graczy do zakupu surowców. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych zyskuje 0,8 proc. - do 7.925,00 USD za tonę - informują maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź zwyżkuje o 1,18 proc. do 3,5965 USD za funt.

Dolar USA osłabił się w reakcji na oczekiwania globalnego ożywienia gospodarczego. 

Przyczyniły się do tego dobre dane PMI dla sektora przemysłowego w XII 2020 r. w wielu krajach Europy i w całej strefie euro - opublikowane w poniedziałek wskaźniki PMI pokazały, że aktywność fabryk w Europie nabiera tempa. 

Reklama
Reklama

Do tego wprowadzanie w wielu krajach szczepionek na Covid-19 też poprawia perspektywy globalnego wzrostu gospodarczego i popytu na surowce i metale przemysłowe. 

"Na razie odkrywane nowe odmiany koronawirusa w niektórych krajach są pod kontrolą, więc nie ma powodów do paniki" - piszą w nocie analitycy China Industrial Futures Inc. 

"Wraz z pakietem stymulującym - o wartości 900 mld USD - dla amerykańskiej gospodarki, przemysł zacznie też uzupełniać swoje zapasy, a popyt na miedź może odnotować znaczny wzrost" - wskazują. 

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME zyskała 94 USD do 7.860,00 USD za tonę. 

Miniony 2020 rok był już drugim z kolei, gdy ceny miedzi zanotowały wzrosty. (PAP Biznes)

Źródło:PAP

Komentarze