Reklama

Górnictwo

El País: UE przestanie walczyć z węglem i zacznie go wspierać

fot. oatsy40/ flickr
fot. oatsy40/ flickr

Komisja Europejska zamierza złagodzić regulacje dotyczące emisji i nie tylko powściągnąć walkę np. z węglem, ale nawet wspierać go finansowo - podaje hiszpańska gazeta „El País”.

Reklama

Autorzy publikacji, powołujący się na dokumenty, do których dotarli twierdzą, że Bruksela uważa za konieczne „odzyskanie” mocy węglowych, a nawet wspieranie ich poprzez system dotacji.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Unia Europejska stoi w obliczu jednego z największych kryzysów energetycznych w historii.Ogromny wkład w jego rozpętanie miała rosyjska napaść na Ukrainę oraz rozchwianie rynku gazowego, do którego doprowadził Kreml. Plan KE ma zakładać m.in. zastępowanie gazu ziemnego (którego dostawy z FR mogą zostać wstrzymane) innymi paliwami - nawet jeśli będą one bardziej szkodliwe dla środowiska.

Dotyczyć ma to zarówno wykorzystywania ich w przemyśle, jak i wytwarzaniu energii elektrycznej.

UE uważa, że należy przygotować się „w duchu solidarności” na „długie i być może całkowite” zaprzestanie dostaw gazu z Rosji. W przeszłości wielokrotnie pokazała ona bowiem, że wykorzystuje surowce do celów politycznych i nie jest wiarygodnym dostawcą.

Reklama

Komentarze

    Reklama