• Partner główny
    Logo Orlen

Górnictwo

Chiny chcą ograniczyć napływ zagranicznego węgla

Fot. b3tarev3 / Flickr
Fot. b3tarev3 / Flickr

Chiny zintensyfikowały kontrolę importowanego węgla, prowadząc do bardzo dużych opóźnień w jego dostawach - informuje agencja Reutera.

Poprzez wprowadzenie ograniczeń (jak np. restrykcje jakościowe dla odbiorców, czy kwoty importowe) Pekin próbuje ograniczyć wolumeny węgla sprowadzanego zza granicy i wspomóc krajowych producentów. W efekcie przywóz surowca może trwać nie ok. 30 dni, jak dotychczas, ale nawet trzy miesiące.

Handlowcy, na których powołuje się Reuters, twierdzą, że wprowadzenie ograniczeń wprost przekłada się na zmniejszenie ilości zamówień od odbiorców z kategorii obiektów „użyteczności publicznej”. Jest to szczególnie widoczne we wschodnich oraz południowych Chinach.

Po pięciu miesiącach rekordowego importu Pekin stara się rzucić "koło ratunkowe" krajowym producentom. Analitycy spodziewają się, że wdrożone rozwiązania spowodują spadek importu w drugiej połowie roku nawet o 25% r/r.

Chiński import węgla wyniósł 148,71 mln ton w okresie styczeń-maj, co oznacza wzrost o 16,8% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Komentarze