Reklama

Górnictwo

Ceny węgla w Rosji spadają do najniższego poziomu od 4 lat

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Nie tylko ceny ropy i gazu są na rekordowo niskim poziomie. Rosja traci na kolejnym surowcu eksportowym, czyli węglu.

W kwietniu 2020 r. Rosyjski węgiel energetyczny spadł w Azji o 12% w porównaniu z końcem marca ze względu na słaby popyt na surowce w regionie – podaje finanz.ru.

21 kwietnia cena eksportu węgla o wartości opałowej 6 tys. kcal/kg z Rosji do Azji wyniosła 59,94 dolarów za tonę, w porównaniu z 68,06 dolarów na koniec marca. Jest to najniższy poziom od lipca 2016 r.,

Rosyjski węgiel innej marki - o wartości opałowej 5,5 tys. kcal/kg - również staniał w Azji o 9% w kwietniu, do 51,13 USD za tonę.

Spadek cen paliw w Rosji spowodowany był osłabieniem popytu w największych krajach azjatyckich zużywających węgiel oraz spadkiem produkcji przemysłowej i działalności gospodarczej z powodu pandemii koronawirusa. Ponadto nadmierna podaż węgla w Chinach w kwietniu zmusiła władze tego kraju do zawieszenia importu tego surowca.

"Rosyjscy producenci są gotowi sprzedawać paliwo po obniżonych cenach, aby uniknąć zmniejszenia produkcji, zapełnienia magazynów i wzrostu kosztów produkcji" - pisze agencja Argus.

Agencja informowała wcześniej, że cena rosyjskiego węgla energetycznego w Europie spadła o 11% na początku kwietnia w porównaniu z końcem marca ze względu na spadek popytu na paliwo i obecność znacznych rezerw firm energetycznych. Ceny rosyjskiego węgla spadły do ​​najniższego poziomu od 4 lat.

Reklama

Komentarze

    Reklama