Reklama

Gaz

Gazprom sprzeda swoje udziały w operatorze niemieckich gazociągów?

Fot. Gascade
Fot. Gascade

Gazprom rozważa sprzedaż swych udziałów w spółce Gascade, będącej operatorem niemieckiej sieci przesyłowej gazu. Według informacji serwisu, decyzja o wyzbyciu się udziałów została już podjęta przez kierownictwo rosyjskiego potentata.

Jak podaje portal oilru.com, do transakcji ma dojść jeszcze w 2017 roku. Nie wiadomo na razie, kto mógłby być nabywcą aktywów.

 

W latach 2012-2015 Gazprom przeprowadził wymianę aktywów ze spółką BASF/Wintershall. Na mocy kontraktu, zatwierdzonego przez KE w 2013 roku, Rosjanie zwiększyli do 100% swoje udziały w firmach zajmujących się sprzedażą oraz magazynowaniem gazu - Wingas, WIEH oraz WIEE. Otrzymali  również 50% akcji spółki Wintershall Noordzee BV, zaangażowanej w poszukiwanie i produkcję węglowodorów na Morzu Północnym. W zamian za to Wintershall, podmiot zależny BASF, uzyskał dostęp do syberyjskich złóż gazu ziemnego i kondensatu. Dla niemieckiej spółki oznacza to rezygnację z działalności w segmencie magazynowania oraz sprzedaży surowca, na rzecz rozszerzenia aktywów produkcyjnych.

 

Spółka Gascade Gastransport GmbH (wcześniej: Wingas Transport GmbH) była zarządzana wspólnie przez Gazprom i BASF/Wintershall przez ostatnie dwadzieścia lat. Obecnie, podmiot ma w dyspozycji gazociągi o długości 2400 kilometrów. Posiada również również 9 stacji kompresorowych. Sieć ta przesyła rocznie ok. 40 mld metrów sześciennych gazu.

 

Zobacz także: Gazprom będzie wspierać Komisję Europejską w procesie z PGNiG

Reklama

Komentarze

    Reklama