Zełenski: byliśmy bardzo zaskoczeni decyzją USA w sprawie Nord Stream 2

7 czerwca 2021, 09:25
840_472_matched__pzvn84_zelenski
Fot.: president.gov.ua
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Ukraina była bardzo zaskoczona decyzją USA o odstąpieniu od sankcji na spółkę budującą Nord Stream 2 - przyznał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Budowany gazociąg nazwał "bronią" w rękach Rosji.

Władze USA pod koniec maja zdecydowały o odstąpieniu od sankcji wobec budującej ten rurociąg spółki Nord Stream 2 AG. Zełenski w omawianej w poniedziałek przez ukraińskie media rozmowie z portalem Axios zaznaczył, że Ukraina była "bardzo nieprzyjemnie zaskoczona" tą decyzją. Dodał, że dowiedział się o niej z mediów.

Prezydent powiedział też, że Nord Stream 2 to broń w rękach Rosji. "I nie jest to za bardzo zrozumiałe i z pewnością nie było oczekiwane, że amunicja to tej broni może być zagwarantowana przez tak wielki kraj, jakim są Stany Zjednoczone" - dodał. Ocenił też, że ta decyzja nie wspiera Ukrainy.

Wyraził przy tym przekonanie, że prezydent USA Joe Biden wciąż ma możliwość powtrzymania dokończenia tego projektu.

image

 Reklama

Zełenski oświadczył też, że kwestia wejścia Ukrainy do NATO powinna być rozwiązana natychmiast ze względu na to, że kraj ten obecnie znajduje się w niebezpieczeństwie. Dodał, że prawdziwym sygnałem byłoby otrzymanie przez Ukrainę Planu Działań na rzecz Członkostwa (Membership Action Plan - MAP).

Zapewnił, że jest gotowy do spotkania z Bidenem w dowolnym czasie i miejscu przed rozmowami amerykańskiego prezydenta z Władimirem Putinem w Genewie, które zaplanowano na przyszły tydzień.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Kiks
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 15:32

Nikt Ukrainy do NATO nie wpuści ze względu na potworne nasycenie ruską agenturą i potężnym zsowietyzowaniem tego kraju. Tam ruskie normy są i będą przez kolejne kilkanaście jak nie dłużej lat. Co nie oznacza jednak, że Ukraina nie powinna dostawać wsparcia z Zachodu włącznie z bronią ofensywną.

HeHe
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 23:35

"Potworne nasycenie ruską agenturą i potężne zsowietyzowanie Ukrainy" nie ma tu nic do rzeczy. Tego kraju w NATO nie chcą najbardziej znaczące europejskie, kontynentalne kraje NATO dlatego, że chcą pokoju, spokoju i rozwoju handlowych kontaktów z Rosją.

Krakowiaczek.ci.ja
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 20:22

Bzdury opowiadasz. Ukrainy do NATO nikt nie weznie bo na Ukrainie zyje 14-to milionowa V kolumna rosyjska. A 60 % Ukrainy jest rosyjskojezyczne i lojalne Moskwie nie Kijowowi. Teraz siedza na Ukrainie a tak by sie rozeszli po calej Europie

Tweets Energetyka24