Reklama

Gaz

Wstrzymanie Nord Stream 2 doprowadzi do wojny? Niemiecki MSZ ostrzega

Fot. EU2017EE Estonian Presidency / Flickr
Fot. EU2017EE Estonian Presidency / Flickr

Wstrzymanie budowy Nord Stream 2 może doprowadzić do wzrostu napięć na granicy ukraińsko-rosyjskiej - uważa Heiko Maas, minister spraw zagranicznych Niemiec.

Szef niemieckiej dyplomacji sprzeciwił się wprowadzeniu moratorium na budowę kontrowersyjnego gazociągu. Jego zdaniem nie jest to najwłaściwsza metoda nacisku na Rosję, szczególnie w kontekście sytuacji na ukraińskiej granicy Ukriny. Maas wyraził sceptycyzm co do wpływu takiej decyzji na deeskalację napięć w regionie. Dodał, że obawia się przeciwnego obrotu spraw.

Reklama
Reklama

Co ciekawe, stanowisko szefa MSZ różni się od oceny sytuacji przedstawionej przez Annegret Kramp-Karrenbauer, niemiecką minister obrony narodowej. Wyraziła ona gotowość do rozważenia moratorium oraz stwierdziła, że ilość gazu słanego ewentualnie NS2 powinna być powiązana z oceną postępowania Rosji na arenie międzynarodowej.

Prace związane z układaniem Nord Stream 2 zostałt wznowione po około rocznej przerwie, spowodowanej amerykańskimi sankcjami. Powstaniu magistrali aktywnie sprzeciwiają się Stany Zjednoczone (grożące kolejnym obostrzeniami) oraz Polska, Ukraina i państwa bałtyckie.

Reklama

Komentarze

    Reklama