Wstrzymanie Nord Stream 2 doprowadzi do wojny? Niemiecki MSZ ostrzega

15 kwietnia 2021, 11:12
35732451236_54dae714b3_k
Fot. EU2017EE Estonian Presidency / Flickr

Wstrzymanie budowy Nord Stream 2 może doprowadzić do wzrostu napięć na granicy ukraińsko-rosyjskiej - uważa Heiko Maas, minister spraw zagranicznych Niemiec.

Szef niemieckiej dyplomacji sprzeciwił się wprowadzeniu moratorium na budowę kontrowersyjnego gazociągu. Jego zdaniem nie jest to najwłaściwsza metoda nacisku na Rosję, szczególnie w kontekście sytuacji na ukraińskiej granicy Ukriny. Maas wyraził sceptycyzm co do wpływu takiej decyzji na deeskalację napięć w regionie. Dodał, że obawia się przeciwnego obrotu spraw.

Reklama
Reklama

Co ciekawe, stanowisko szefa MSZ różni się od oceny sytuacji przedstawionej przez Annegret Kramp-Karrenbauer, niemiecką minister obrony narodowej. Wyraziła ona gotowość do rozważenia moratorium oraz stwierdziła, że ilość gazu słanego ewentualnie NS2 powinna być powiązana z oceną postępowania Rosji na arenie międzynarodowej.

Prace związane z układaniem Nord Stream 2 zostałt wznowione po około rocznej przerwie, spowodowanej amerykańskimi sankcjami. Powstaniu magistrali aktywnie sprzeciwiają się Stany Zjednoczone (grożące kolejnym obostrzeniami) oraz Polska, Ukraina i państwa bałtyckie.

KomentarzeLiczba komentarzy: 7
olo
czwartek, 15 kwietnia 2021, 14:59

"ilość gazu słanego ewentualnie NS2 powinna być powiązana z oceną postępowania Rosji na arenie międzynarodowej." -czyli im Rosja będzie się gorzej prowadziła tym Niemcy więcej zapłacą za gaz.,

tut
czwartek, 15 kwietnia 2021, 14:27

A to trefniś. Ukończenie NS2 właśnie doprowadzi do wojny. Tak jak to miało miejsce w przypadku ukończenia NS1. Trzeba łączyć kropki a nie słuchać Niemców, którzy mają tu gruby interes.

HeHe
piątek, 16 kwietnia 2021, 12:21

Dlaczego niby ruscy nie mogliby zaatakować Ukrainy bez NS2? Ukończenie NS1 w 2011 roku nie miało nic wspólnego z wydarzeniami w 2014 roku.

Michnik
czwartek, 15 kwietnia 2021, 13:55

A do czego doprowadzi dokończenie budowy NS2? To nie będzie wojna? Tylko cywilizowane przejecie przez Rosję sąsiada, czy jak to nazwać? O.., a aneksja... to już ruscy mają przećwiczone na Krymie. A może "rozbiór" byłby lepszą nazwą... Jeżeli już by mnie miał ktoś "skolonizować" to wolałbym zostawić mu "spalona ziemię" niż dać mu wszystko za friko. Ale tego ci neokomuniści z Berlina i Brukseli nie zrozumieją bo pewnie nie chcą zrozumieć. Im w głowie tylko "ubogacanie". Z zachodu LBGT, a ze wschodu to już sami sobie dopowiedzcie bo chyba wiadomo jak ruscy ubogacali w czasie IIWŚ... i nie tylko swoich wrogów Niemców.

ciekawy
czwartek, 15 kwietnia 2021, 13:43

Pan minister nie wie, że sankcje nałożone na Rosję za napaśc na Ukrainę i okupację Krymu nadal obowiązują?

HeHe
piątek, 16 kwietnia 2021, 11:50

To raczej ty nie wiesz, że sankcje nie mają nic wspólnego z handlem ropą i gazem.

HeHe
piątek, 16 kwietnia 2021, 01:53

A ty nie wiesz, że sankcje i kontrsankcje nie mają nic wspólnego z handlem węglowodorami?

Tweets Energetyka24