Reklama

Wiadomości

Putin chce zmusić wrogów Rosji do płacenia za gaz w rublach

Autor. Flickr / Giorgio Comai

Prezydent Federacji Rosyjskiej zapowiedział, że będzie domagał się  w jak najszybszym czasie „przestawienia” na ruble płatności za rosyjski gaz dla krajów uznanych za „nieprzyjazne”.

Reklama

Zachód zamrażając rosyjskie rezerwy złota i rezerwy walutowe za granicą, doprowadził do niewypłacalność Rosji i przekreślił zaufanie do tych walut – wyjaśnił swoją decyzję Władimir Putin.

Reklama

Lista „nieprzyjaznych krajów" obejmuje nie tylko Polskę, ale także 4 z 5 największych importerów rosyjskiego gazu – Niemcy, Włochy, Austrię i Francję.

Rosja będzie nadal dostarczać gaz w ilościach, cenach i zasadach cenowych ustalonych w zawartych wcześniej kontraktach. Federacja Rosyjska ceni sobie swoją reputację – powiedział Władimir Putin.

Reklama

Czytaj też

Kontrakt jamalski przewiduje sposób regulowania płatności za gaz, kontrahent nie może dowolnie go zmieniać - oświadczył w czwartek prezes PGNiG Paweł Majewski

Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego tłumaczy, że taka decyzja przede wszystkim umocni kurs rubla. Od tej pory zwiększy to popyt na rosyjską walutę, czego skutkiem będzie słabsza recesja i mniejsza inflacja w FR.

Dla nabywców rosyjskiego gazu oznacza to, że będą musieli kupować ruble na krajowym rynku walutowym Rosji. Putin polecił Bankowi Centralnemu ustalenie kolejności takich operacji w ciągu tygodnia.

Reklama

Komentarze

    Reklama