Reklama

Wiadomości

Prezydent: otwarcie gazociągu Baltic Pipe to ogromny krok w kierunku wzmacniania suwerenności Polski

Od lewej: premier Mateusz Morawiecki, premier Danii Mette Frederiksen i prezydent Andrzej Duda otwierają Baltic Pipe
Autor. Twitter.com/Kancelaria Prezydenta

Otwarcie gazociągu Baltic Pipe to ogromny krok w kierunku wzmacniania suwerenności Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości otwarcia gazociągu. Ocenił, że jest to wielki dzień dla naszej części Europy, budowania bezpieczeństwa i spokoju.

Reklama

Podczas wtorkowej uroczystości przy tłoczni gazu w Goleniowie (Zachodniopomorskie) prezydent podkreślił, że Baltic Pipe przez dziesięciolecia był polskim marzeniem. Jak mówił, inwestycja ta pozwoli na dywersyfikację dostaw gazu do Polski, wzmocnieni suwerenność naszego kraju i uniezależnieni nas od dostaw z Rosji. "Trudno się wzruszać nad fragmentami instalacji gazowej, ale proszę mi wierzyć, to jest naprawdę wzruszający dla mnie moment" - oświadczył Andrzej Duda.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Przypominał, że w 2016 r. ruszyły prace przygotowawcze dotyczące gazociągu. Jak wskazywał, mało kto spodziewał się wówczas, że uda się tę inwestycję zakończyć w terminie, zaś sam gazociąg miał wielu przeciwników.

"Mówiłem w 2020 roku, że trzeba uczynić wszystko, by na 1 października (2022 roku) ten gazociąg był gotowy i mógł zacząć dostarczać gaz, i tak się dzieje" - zaznaczył prezydent. Jak mówił, "może nie od samego początku będzie mógł działać z pełną mocą, może nie będzie w całości zapełniony - to skomplikowane, związane z różnymi procedurami, przepisami, także i europejskimi - ale będzie dostarczał gaz dla Polski w obecnej, bardzo trudnej sytuacji".

Wskazywał, że gazociąg "załatwia w ogromnej części również i europejski problem dostaw gazu do państw Unii Europejskiej, bo Polska jest tym państwem, do którego gaz zmierza bezpośrednio, ale stąd ten gaz będzie mógł być rozdzielany wszędzie tam, gdzie będzie potrzebny".

Czytaj też

Prezydent mówił też o znaczeniu inwestycji energetycznych, "dalekowzroczności prezydenta Lecha Kaczyńskiego, inicjatora budowy gazoportu w Świnoujściu i także wielkiego orędownika połączenia gazowego", jakim jest Baltic Pipe, w kontekście wstrzymania dostaw z Rosji przez gazociąg jamalski.

Andrzej Duda podkreślił, że otwarcie gazociągu Baltic Pipe to ogromny krok w kierunku wzmacniania suwerenności naszego kraju. "To wielki dzień dla Polski, dla Danii, dla Norwegii, dla całej Unii Europejskiej, to wielki dzień dla naszej części Europy budowania bezpieczeństwa, spokoju i wzmacniania suwerenności" - powiedział prezydent.

Dziękował wszystkim zaangażowanym w powstanie Baltic Pipe, w szczególności byłemu ministrowi, pełnomocnikowi rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrowi Naimskiemu.

Czytaj też

Baltic Pipe to nowa droga dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Przesył gazu w kierunku Polski ma ruszyć 1 października.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama