Reklama

Wiadomości

PGNiG przejmie rosyjskie instalacji gazowe w Polsce? Jest wniosek MSWiA

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

MSWiA skierowało wniosek do Kancelarii Premiera o wydanie decyzji w sprawie przejęcia przez PSG oraz PGNiG na mocy ustawy o zarządzaniu kryzysowym instalacji gazowych należących do spółki Novatek Green Energy, która została objęta sankcjami - poinformował w czwartek PAP wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Reklama

Firma Novatek Green Energy sp. z o.o po tym, jak została objęta polskimi sankcjami, wstrzymała dostawy gazu do kilkunastu gmin w kraju. Rząd chce, aby dostarczaniem gazu do tych gmin poprzez przejęcie infrastruktury zajęły się PSG i PGNiG.

Reklama

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji poinformował PAP, że MSWiA skierowało wniosek do Kancelarii Premiera o wydanie decyzji w sprawie przejęcia przez PSG oraz PGNiG na mocy ustawy o zarządzaniu kryzysowym instalacji gazowych należących do spółki Novatek Green Energy.

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział wcześniej, że takie polecenie zostanie wydane przez premiera Mateusza Morawieckiego jeszcze w czwartek. "W tym tygodniu ta sprawa zostanie naprawiona, udzielona zostanie odpowiednia pomoc" - zaznaczył.

Reklama

Czytaj też

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował we wtorek o opublikowaniu w Biuletynie Informacji Publicznej MSWiA tzw. listy sankcyjnej. Jej utworzenie umożliwiła specustawa, która 15 kwietnia została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Regulacja wprowadziła m.in. zakaz importu i tranzytu przez Polskę węgla i koksu pochodzącego z Rosji i z Białorusi, a także zamrożenie funduszy i zasobów gospodarczych osób i podmiotów wskazanych na specjalnej liście sankcyjnej.

Wśród 50 podmiotów umieszczonych na liście jest firma Novatek Green Energy Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie - spółka zależna w grupie kapitałowej Novatek, kontrolowanej przez rosyjski koncern OAO Novatek, drugiego największego producenta gazu ziemnego w Rosji.

Źródło:PAP
  • gaz
Reklama

Komentarze

    Reklama