Reklama

Wiadomości

Niemcy: koalicjant rządowy apeluje o demontaż Nord Stream 2

Fot: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt.

Niemiecka partia liberalna FDP zażądała demontażu gazociągu Nord Stream 2 -  donosi niemiecka agencja informacyjna dpa, powołując się na dokument, który wszedł w jej posiadanie.

„Jako FDP domagamy się demontażu Nord Stream 2, a także szybkiego opracowania koncepcji gwarancji prawnych, technicznych i środowiskowych" – czytamy w tekście.

W publikacji podkreślono, że grupa parlamentarna dąży do jak najszybszego powstrzymania importu rosyjskich i białoruskich surowców, w tym energetycznych.

Przedstawiciele FDP uważają gazociągi Nord Stream i Nord Stream 2 za „geopolityczny projekt Kremla" mający na celu izolację Ukrainy. „Dlatego w szczególności budowa gazociągu Nord Stream 2 wywołała znaczne niezadowolenie i doprowadziła do dyplomatycznej izolacji Niemiec" – czytamy w rezolucji do dokumentu.

Czytaj też

Budowa rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2, ciągnącego się do Niemiec przez Morze Bałtyckie, zakończyła się we wrześniu 2021 roku. Jej operatorem jest Nord Stream 2 AG, a jedynym udziałowcem Gazprom.

Rurociąg, którego maksymalna przepustowość to 55 miliardów metrów sześciennych rocznie, został wypełniony gazem technicznym i w pełni przygotowany do rozpoczęcia pompowania. Jednak certyfikacja projektu została zamrożona przez niemieckiego regulatora. Nord Stream 2 to polityczny projekt a konsekwencją jego uruchomienia byłoby jeszcze głębsze uzależnienie Europy od rosyjskiego gazu. Kreml wywołał kryzys energetyczny w Europie i manipuluje canemi gazu zmniejszając jego przepływy do Europy.

Komentarze