Reklama

Wiadomości

Koreańczycy nie zbudują tankowców LNG dla Rosjan. Wypowiedziano umowę

lng terminal
Tankowiec w terminalu LNG. Zdjęcie ilustracyjne
Autor. Canva.com

Rosyjska gazeta Kommiersant poinformowała, że południowokoreańska stocznia Daewoo Shipbuilding&Marine Engineering (DSME), która jest partnerem Novateku, wypowiedziała umowę na budowę trzech tankowców Arc7 LNG na zlecenie Sovcomflot dla projektu Arctic LNG 2. Podanym powodem jest zwłoka w zapłacie.

Reklama

„W związku z tym, że płatność armatora za budowę jednego tankowca LNG nie została dokonana w terminie, zwróciliśmy się do firmy o rozwiązanie umowy w celu ochrony naszych praw" – podało w oświadczeniu DSME. Stocznia miała przekazać tankowce w lutym, kwietniu i lipcu 2023 roku. Umowa na ich budowę została podpisana w październiku 2020 roku, jej całkowity koszt wyniósł 872 mln dolarów na trzy jednostki.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Kommiersant sugeruje, że Sovcomflot nie był w stanie zapłacić za zamówienie z powodu problemów z płatnościami, które powstały po tym, jak firma została objęta sankcjami USA, UE i Wielkiej Brytanii nałożone po zbrodniczej agresji Rosji na Ukrainę. Sovcomflot nie skomentował kontraktów handlowych, Novatek również milczy. Sama spółka gazowa nie była objęta sankcjami USA i UE, ale jej szef Leonid Mikhelson jest objęty sankcjami brytyjskimi.

Podobne tankowce buduje obecnie rosyjska fabryka Zvezda, ale prace te są zagrożone sankcjami technologicznymi nałożonymi przez UE. W marcu Unia Europejska zakazała dostaw niemal całej gamy podzespołów do wyposażenia statków.

Rosyjska fabryka miała budować tankowce we współpracy z inną południowokoreańską stocznią Samsung Heavy Industries (SHI). Według źródeł gazety, łącznie te okoliczności mogą doprowadzić do przesunięcia w czasie budowy statków na Zvezdzie.

Reklama

Komentarze

    Reklama