• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Katarczycy podali datę możliwego rozpoczęcia dostaw LNG do Niemiec

Fot. kees torn / Flickr

Qatar Energy może rozpocząć dostawy LNG do Niemiec od 2024 roku - poinformował katarski wicepremier i minister spraw zagranicznych.

Przedstawiciel rządu zaznaczył, że dostawy byłyby realizowane z wykorzystaniem LNG Golden Pass w Teksasie. Zakład, w którym Katarczycy posiadają 70% udziałów, osiągnie do tego czasu wymaganą moc.

Minister dodał, że Qatar Investment Authority nie wycofa się wprawdzie z projektów w Rosji, ale nie planuje także kolejnych. „W każdym razie, nie szukamy nowych możliwości i nowych partnerstw w Rosji. QIA jest długoterminowym inwestorem, inwestujemy na zasadach komercyjnych, a nie politycznych” - powiedział.

Czytaj też

Katar zwiększy produkcję skroplonego gazu ziemnego, aby do 2027 roku produkować 126 mln ton LNG rocznie. Realizacja tego ambitnego planu ma umożliwić m.in. dynamiczne wejście na europejski rynek.

„Rozwijamy produkcję LNG - zainwestowaliśmy i będziemy mogli dostarczać ten gaz do Europy czy Azji” - mówił w lutym Saad Sherida Al-Kaabi, Minister Stanu ds. Energii. Dodał, że Katar będzie gotowy, aby w przyszłości zwiększyć wolumen gazu słanego w wymienionych wyżej kierunkach, ale kluczowym będzie tutaj stanowisko prywatnych firm, działających na terytorium UE.

W lutym 2021 Qatar Petroleum (dziś Qatar Energy) podpisało kontrakt związany z pierwszym etapem gigaprojektu tj. North Field East. Obejmuje on  budowę czterech linii produkcyjnych oraz obiektów towarzyszących. Moce produkcyjne Kataru wzrosną z 77 mln ton rocznie do 110 mln t/r.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to produkcja LNG rozpocznie się już w czwartym kwartale 2025 roku. Projektowane instalacje pozwolą również na wytwarzanie LPG, kondensatu, etanu, siarki oraz helu.

Drugi etap projektu, tj. North Field South, zakłada wzrost potencjału produkcyjnego o kolejne 16 mln ton - do poziomu 126 mln t rocznie. Zakończyć ma się w roku 2027.

  • LNG

Komentarze