Reklama

Wiadomości

11 krajów UE: przyspieszmy zieloną transformację, aby uniezależnić się od Putina

Fot. MID.RU/Flickr/CC 2.0

Zdaniem jedenastu krajów UE Europa musi przyspieszyć wdrażanie środków w zakresie energii odnawialnej i efektywności energetycznej w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę.

Napaść Rosji na Ukrainę zwróciła uwagę na zależność Europy od rosyjskich paliw kopalnych, zwłaszcza gazu. Poskutkowała wezwaniami, by UE szybko zmniejszyła swoją zależność od wrogiego sąsiada.

"Według wspólnego oświadczenia podpisanego przez Austrię, Niemcy, Danię, Hiszpanię, Finlandię, Irlandię, Luksemburg, Łotwę, Holandię, Szwecję i Słowenię, potrzebujemy szybkiego przejścia na energię odnawialną, jako przystępne cenowo i bezpieczne źródło energii, które przyczyni się do ochrony konsumentów przed wzrostem cen wynikającym z uzależnienia od importu. Istnieją również obawy co do tego, ile pieniędzy Europa wysyła Rosji w zamian za dostawy energii. Od wybuchu wojny UE wysłała do Rosji 35 mld euro na energię, podczas gdy na obronę Ukrainy przeznaczyła 1 mld euro" - powiedział w tym tygodniu szef europejskiej polityki zagranicznej Josep Borrell.

"UE wykazała się historyczną jednością i podjęła zdecydowane działania w odpowiedzi na agresywne zachowanie Rosji" - czytamy we wspólnym oświadczeniu.

Czytaj też

"Musimy utrzymać tę samą jedność i determinację, aby jak najszybciej uniezależnić się od rosyjskich paliw kopalnych poprzez przyspieszenie zielonej transformacji w kierunku neutralności klimatycznej w UE najpóźniej do 2050 r." - czytamy dalej.

Wzywają przywódców UE do zjednoczenia się w negocjacjach nad pakietem Fit for 55, przedstawionym w lipcu w celu zreformowania europejskiej polityki klimatycznej i zapewnienia "ambitnej i szybkiej jej realizacji".

Obejmuje on utworzenie "otwartego i wzajemnie powiązanego wewnętrznego rynku energii UE", aby zminimalizować szok cenowy w UE spowodowany zakłóceniami w dostawach, oraz silny system handlu uprawnieniami do emisji.

"Jest to jedyny sposób na rozwiązanie kryzysu klimatycznego, zareagowanie na agresywne zachowanie Rosji i zapewnienie czystych, niezawodnych i tanich, niezależnych od Rosji dostaw energii w przyszłości" - czytamy we wspólnym oświadczeniu.

11 krajów dodaje, że Europa nie powinna trzymać się paliw kopalnych i pozostać na drodze do osiągnięcia zerowej emisji netto w 2050 roku.

Komentarze