Reklama

Gaz

W 2020 roku Ukraina „straciła” prawie 40% tranzytu rosyjskiego gazu 

Fot. www.tsoua.com
Fot. www.tsoua.com

W ubiegłym roku tranzyt rosyjskiego gazu do Europy przez terytorium Ukrainy wyniósł 55,8 mld m3. Taki wynik oznacza poważny spadek w porównaniu z 2019 r.

„W roku 2020 Operator GTS Ukrainy przetransportował do Europy 55,8 mld m3 gazu (-38% w stosunku do 2019 r.)” - głosi komunikat. Kijów zarobił na tym ok. 2 miliardy dolarów. 

Co ciekawe, w odwrotnym kierunku (tj. z Europy na Ukrainę) popłynęło w tym czasie 15,9 mld m3 gazu - oznacza to wzrost o 12% r/r.

Analitycy operatora wskazują, że na tak drastyczną obniżkę wolumenów tranzytowych wpłynęły trzy czynniki: uruchomienie nowych połączeń omijających Ukrainę, mniejsze zapotrzebowanie na gaz spowodowane pandemią oraz wysoki poziom zapełnienia magazynów gazu w Europie.

Reklama
Reklama

Umowa tranzytowa z Gazpromem zakłada rezerwację mocy przesyłowych na poziomie 40 mld m3 w latach 2021 - 2024. Trudności związane z terminowym uruchomieniem projektów Nord Stream 2 i Turkish Stream, prawdopodobnie zmienią jednak ten stan rzeczy.

„W roku 2020 ukraiński Operator GTS W 100% wywiązał się ze swoich kluczowych zadań - zapewnił niezawodny transport gazu do ukraińskich odbiorców oraz w pewni wypełnił zobowiązania dotyczące tranzytu do UE i Mołdawii” - mówi Serhij Makogon.

W końcówce grudnia menadżer zauważył również, że jeśli Rosja będzie potrzebować dodatkowych wolumenów, to nie będą konieczne negocjacje międzyrządowe. „Regularnie prowadzimy aukcje na roczne, kwartalne, miesięczne i dobowe zdolności przesyłowe - to wymóg europejskiego prawa. Jesteśmy gotowi zapewnić dodatkowe wolumeny tranzytowe zarówno dla Gazpromu, jak i innych firm z Rosji oraz Azji Centralnej” - deklarował.

Komentarze