• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Ujawniono draft nowych sankcji USA na Nord Stream 2. Mogą one pogrążyć ten projekt

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

Portal Bloomberg poinformował, że dotarł do draftu amerykańskich sankcji, które mają być wymierzone w gazociąg Nord Stream 2. Instrumenty te - jeśli zostaną nałożone - są w stanie ostatecznie zatrzymać realizację tego projektu.

Bloomberg poinformował, że dotarł do draftu sankcji, nad którymi pracuje międzypartyjna grupa amerykańskich senatorów. O ich przygotowaniu informował wcześniej republikański senator Ted Cruz.

Nowy projekt do którego dotarł Bloomberg rozszerza obowiązywanie dotychczas nałożonych sankcji na wszelkie aktywności związane z układaniem rur i ubezpieczaniem m.in. statków budujących połączenie. Instrumenty te będzie można również wymierzyć w podmioty, które świadczą usługi lub udostępniają obiekty do ulepszeń technologicznych lub instalacji sprzętu spawalniczego.

Zagrożone będą nawet porty, które wpuszczą jednostki układające rury.

Jeśli instrumenty te zostaną nałożone, będą one w stanie skutecznie zatrzymać układanie gazociągu Nord Stream 2 i definitywnie pogrążyć ten projekt - Rosjanie nie będą bowiem w stanie znaleźć ani jednostki, ani portu, który umożliwi kontynuowanie budowy.

Nord Stream 2 został opóźniony przez sankcje USA nałożone w grudniu 2019 roku.

Komentarze